Når der er fredagskamp i Skansen, plejer der at være tempo på banen og lyd på lægterne. Denne gang kommer modstanderen som ligaens nummer to, og Sønderjyske Herrehåndbold går ind til aftenen med noget, der skal rettes op, når holdet tager imod Skanderborg AGF i Bambuni Herreligaen fredag den 27. februar.
De lyseblå kommer fra en periode med resultater, der ikke har levet op til egne forventninger, og senest endte det med ét point ude mod GGIF Grindsted i en kamp, der længe lignede to point mod et bundhold.
Skanderborg AGF ligger aktuelt nummer to i ligaen med 28 point efter 21 kampe og er nærmeste forfølger til Aalborg Håndbold. Gæsterne kommer med selvtillid efter en ligasejr over TMS Ringsted samt en europæisk indsats mod norske Elverum Håndball.
Tobias Gregers peger på, at Sønderjyske først og fremmest skal have fokus på eget spil og finde tilbage til de styrker, holdet tidligere på sæsonen har vist på et højt niveau.
Samtidig forventer han en kamp med højt tempo, fordi Skanderborg AGF ifølge ham kommer som et løbestærkt hold, og derfor handler det om at være klar fra start og stå skarpt hele vejen, hvis de to point skal blive hjemme.
“Vi skal fokusere på os selv, vi skal finde os selv igen og de styrker, vi har i vores spil. De er et rigtigt løbehold, som kommer med ekstremt meget tempo i deres spil, så vi skal op på tæerne og være klar. Der venter en intens og fed kamp, og vi er 100 procent klar til at give den gas og gå efter de to point”, siger Tobias Gregers i en pressemeddelelse.
Sæsonens første indbyrdes opgør sluttede 36 – 36 i Fælledhallen efter en målrig kamp, og de seneste to møder mellem holdene er også endt uafgjort. Det peger i retning af endnu et tæt opgør, når de mødes igen i Skansen.
Kampen spilles fredag den 27. februar 2026 i Sydjysk Sparekasse Skansen, med kampstart klokken 19:00.





















