Sten Holm: Gør Adsbøl mere tryg – lav en rundkørsel

26. september 2018 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

Sten Holm, Venstre, skriver:

Adsbøl er byen som er ”delt i 2” af en stor gennemfartsvej, der – efter at motorvejen er kommet til – er blevet endnu mere belastet med trafik til og fra motorvejen.

I Adsbøl er der også en skole placeret ved Sønderborg Landevej midt i byen.

Sidste år var Sønderborg Landevej i Adsbøl endda kommunens fokusstrækning med intensiveret hastighedskontrol på vejen igennem hele 2017.

Der må jo have været en grund til at kommunen valgte netop Sønderborg Landevej i Adsbøl som fokusstrækning i henhold til trafiksikkerhed…eller?

Artiklen fortsætter under annoncen

Men det er åbenbart uden opfølgende tiltag efter status som fokusstrækning.

Ifølge optællinger fra politiets målinger, så blev der i 2017, da strækningen var fokusstrækning, uddelt 1167 fartbøder til i alt 1.744.500 kr, Hertil skal lægges at der blev uddelt 107 klip og mindst fire fik kørekortet ubetinget frakendt for at køre mere end 100km/t igennem byzonen.

Der opstår næsten dagligt farlige situationer, når skolepatruljerne forsøger at hjælpe deres kammerater over den stærkt trafikerede vej ved skolen.

Artiklen fortsætter under annoncen

En varig løsning i Adsbøl – som burde have været lavet allerede da motorvejen kom til og man vidste trafikmængden ville stige – vil efter min mening være at lave en rundkørsel i krydset Sønderborg Landevej/Truenbrovej.

En alternativ, foreløbig løsning kunne være at gøre Truenbrovej til en permanent 70 km/t-zone fra motorvejen og ind imod Adsbøl samt at gøre en del af vejen fra Nybøl ind imod Adsbøl til en 70-zone, så hastigheden bliver sænket fra de 80 før bilisterne møder byskiltet i Adsbøl.

Artiklen fortsætter under annoncen

 

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...