Stephan Kleinschmidt ser stort potentiale i nyt folkemøde i grænselandet

Kleinschmidt: Grænselandets Folkemøde er en appelsin i turbanen

Kleinschmidt: Grænselandets Folkemøde er en appelsin i turbanen

11. juni 2025 Samfund Skrevet af: Michael Kjær

Slesvigsk Parti bakker varmt op om Grænseforeningens forslag om et dansk-tysk folkemøde med europæisk udsyn. Partiet ser forslaget som en oplagt mulighed for at styrke fællesskabet og vise verden, hvad grænseregionen kan tilbyde – både historisk og nutidigt.

“Det er en spændende mulighed og en oplagt platform til at vise, hvad grænseregionen kan – ikke kun med afsæt i vores historie, men også i kraft af den hverdag og det fællesskab, vi skaber her og nu”, lyder det fra Stephan Kleinschmidt.

Artiklen fortsætter under annoncen

Ifølge Slesvigsk Parti har grænseregionen alle forudsætninger for at lykkes med et sådant folkemøde: En stærk og lærerig historie, velfungerende institutioner på tværs af grænsen og mennesker, der tænker i fællesskab, taler flere sprog og samarbejder på tværs.

“Idéen om et dansk-tysk folkemøde er en appelsin i turbanen – en unik mulighed for at sætte strøm til det fællesskab, vi allerede bygger hver dag på tværs af grænsen. Det rækker ikke kun ind i vores fælles historie, men peger i høj grad fremad. Hvis vi griber muligheden rigtigt, kan grænseregionen træde tydeligere frem som et europæisk fyrtårn – hvor forskellighed ses som en ressource, og hvor vi ikke blot løser problemer, men skaber nye muligheder”, Stephan Kleinschmidt, fra Slesvigsk Parti og fortsætter:

Artiklen fortsætter under annoncen

“Her handler det om at samle mennesker, idéer og perspektiver – og netop dér bør Sønderborg og Sønderjylland stå klar til at danne rammen om Grænselandets Folkemøde”.

Slesvigsk Parti efterlyser dog også mere mod og nytænkning i det dansk-tyske samarbejde. Ifølge partiet er det tid til at skrue op for tempoet og turde tænke større:

“Grænseregionen har potentiale til at blive et forbillede – et sted, hvor man viser både Danmark og Europa, at forskellighed ikke splitter, men samler”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Forslaget om Grænselandets Folkemøde er tidligere blevet bakket op af blandt andre Sønderborgs folketingsmedlem Benny Engelbrecht fra Socialdemokratiet.

4. juni 2026 DET SKER, Kultur, Nordborg

Svenstrup viser landsbylivet frem ved årets ringriderfest

4. juni 2026 DET SKER

Svenstrup inviterer til en landsby med liv i samtidig med årets ringriderfest – en dag med åbent hus, markedsstande, aktiviteter og den traditionelle ringridning. Det sker søndag den 7. juni på og ved ringriderpladsen i Svenstrup. Ringriderfesten er en lille hyggelig folkefest, hvor man kan mødes og nyde samværet, den gode stemning og ridesporten. Ringridningen […]

Læs mere...