Tiden nærmer sig for Lena Krag Schmidts årlige Knæk Cancer-auktion og hun er netop begyndt at besøge mulige sponsorer, der vil donere til auktionen, som finder sted hos Park by Mens Cut den 24. oktober.
”Jeg møder rigtigt mange cancerramte, der skal have paryk på grund af kemobehandlingerne og har det bare sådan, at jeg føler, jeg må gøre et eller andet. Når jeg er rundt i butikker og virksomheder, så hører jeg, at de også har det sådan”, siger Lena Kragh Schmidt til SønderborgNYT.
SønderborgNYT var med på turen rundt i nogle af de lokale butikker og oplevede, at butiksejerne fortalte, de var glade for at donere og blive en del af arrangementet, hvor målet er at få samlet flest mulige penge ind og sende dem til Knæk Cancer.
”Hvor er det bare alletiders, at du kommer. Jeg havde faktisk overvejet at ringe og sige, at vi også gerne vil være med”, sagde Lars Eskildsen fra Jutta Sko forleden, hvor SønderborgNYT og Lena Krag Schmidt var på besøg. Han sagde videre:
”Vi alle kender jo en, som er alle har været ramt af den frygtelige sygdom og det derfor vi så gerne vil gøre noget”.
Jutta Sko har ikke været med i de tidligere Knæk Cancer-arrangementer hos Park by Mens Cut og det handler om, at det er Lena Kragh Schmidt alene, der tager kontakt til virksomheder, restauranter og butikker.
”Dem, som gerne vil være med er velkommen til at kontakte mig og når der er rigtigt mange, som ikke tidligere har hørt fra mig, så er det fordi jeg jo kun kan nå det, som jeg nu en gang kan. Jeg kender mange, men ikke alle”, siger Lena Krag Schmidt, der allerede har været i kontakt med rigtigt mange. Og en del af dem har allerede givet hende deres donation.
Katherine og Thomas Eje dukkede op i salonen med et stort maleri.
”Vi vil gerne donere et maleri, som vi har lavet sammen”, sagde de til Lena Krag Schmidt.
Clinic Divine lavede omgående nogle gavekort og hos Imerco var donationen klar til afhentning. Jeff Schjerlund afleverede billetter til næste sommer revy, Torve-Hallen lavede et gavekort og det samme gjorde Jensens Bøfhus, Vaffelboden og Restaurant Colosseum.
Der allerede er åbnet for Knæk Cancer-tombolaen i salonen, hvor enhver kan komme ind og prøve lykken.
Når der er auktion i Mens Cut den 24. oktober, så er der adgang for alle, som på forhånd køber sig en billet i salonen – og der bydes på lidt at spise og lidt at drikke inden auktionarius svinger hammeren.
”Og jeg er rigtigt glad for at kunne fortælle, der endnu ikke er blevet solgt en sponsorgave for mindre end det beløb, som den normalt koster”, siger Lena Krag Schmidt, der vil bruge de kommende uger på at tage kontakt til endnu flere mulige donorer.
Sidste år kom der 337.272 kroner ind og hele beløbet gik ubeskåret til Kræftens Bekæmpelse.
Her er der billeder fra nogle af besøgene.






















