Historien om krigens sidste dage får nyt liv, når forfatter og historiker Tom Buk-Swienty gæster Biblioteket Gråsten. Torsdag den 6. november 2025 tager han publikum med ind i de afgørende uger i 1945, hvor Europa brændte – og Danmark holdt vejret.
Foredraget tager udgangspunkt i de to bøger Berlin brænder og Russerne kommer, hvoraf sidstnævnte udkommer blot to dage før besøget.
Buk-Swienty giver med sin særlige evne til at formidle historien levende et stærkt indblik i de mennesker, beslutninger og hændelser, der formede kontinentets fremtid.
I Berlin brænder skildres de sidste dage i den tyske hovedstad, hvor håb og rædsel går side om side. I Russerne kommer flyttes blikket mod de danske grænseområder i 1945, hvor frygten for en russisk invasion satte sit præg på hverdagen. Begge bøger bygger på omfattende research og hidtil ukendte kilder, blandt andet øjenvidneskildringer fra danskere, der stod midt i begivenhedernes centrum.
Publikum kan se frem til en aften, der både vækker eftertanke og giver nyt perspektiv på Danmarks rolle i krigens afslutning.
Foredraget finder sted torsdag den 6. november 2025 fra klokken 19:00 til 21:00 på Biblioteket Gråsten. Billetter kan købes på bibliotekets hjemmeside eller på bibliotekerne.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.


















