Ældre Sagen i Gråsten inviterer til foredrag med Anne Grethe og Helge Rude Kristensen, som vil fortælle om ’Familie på farten – tre generationer Island Rundt’ – en visuel rejse gennem Islands brutale skønhed, brændende lavamarker og iskolde gletsjersøer. Det sker onsdag den 21. januar i Ahlmannsparken.
Foredraget handler om lykken ved at være forældre og bedsteforældre på fuld tid, og derudover besvarer det spørgsmålet om, hvordan svigermor og -datter og far og søn, kan holde hinanden ud i flere måneder under ekstreme forhold.
Anne Grethe og Helge har gennem 36 år levet livet på landevejen i mere end 80 forskellige lande – først som familie, derefter som to pensionister og senest med tre generationer. I Familien på farten er barnebarnet Frida på to år den yngste – hun sover i tagtelt sammen med sin mor og far i deres firehjulstrukne hjem.
Foredraget finder sted den 21. januar 2026 fra klokken 14:30 til 16:30 i Ahlmannsparken i Gråsten. Alle er velkomne, uanset om man er medlem af Ældre Sagen eller ej. Billetter kan købes via Ældre Sagens hjemmeside senest den 20. januar.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.



















