TrygFondens LivredderPatrulje besøger Sønderborg – bliv klogere på livredning

Gratis livredningsaktiviteter i Humlehøj Hallerne. Pressefoto

Gratis livredningsaktiviteter i Humlehøj Hallerne. Pressefoto

DET SKER Skrevet af: Michael Kjær

Den 11. februar 2025 får Humlehøj Hallerne besøg af ’TrygFondens LivredderPatrulje’, der inviterer både børn og voksne til en sjov og lærerig eftermiddag i vandet den 11. februar 2025 fra klokken 15:00 til 17:00. Her kan deltagerne prøve kræfter med ægte livredderudstyr og lære vigtige færdigheder i livredning.

Med så meget vand omkring Als er det en stor fordel at kende til livredning. Sammen med svømmehallens egne livreddere vil LivredderPatruljen arrangere sjove lege og udfordrende vandøvelser. Deltagerne får blandt andet mulighed for at hoppe i vandet med en redningsvest, padle på et rescueboard og bjærge en dukke.

Artiklen fortsætter under annoncen

Derudover vil livredderne demonstrere, hvordan man redder sig selv og andre i vandet, samt hvordan det professionelle livredderudstyr i svømmehallens Leg og Lær Livreddertårn anvendes.

Formålet med besøget er at skabe større opmærksomhed omkring livredning og vise, hvordan både børn og voksne kan lege og lære livredning hele året i svømmehallen. Ambitionen er at gøre endnu flere trygge og sikre i vandet.

Siden 1998 har TrygFonden Kystlivredning arbejdet for at øge sikkerheden på de danske strande. Hver sommer holder omkring 200 livreddere vagt i mere end 35 livreddertårne over hele landet for at sikre badegæster en tryg oplevelse ved havet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Alle interesserede er velkomne til at deltage, og livredderne ser frem til at tage imod en masse vandglade gæster i Humlehøj Hallerne den 11. februar 2025 fra klokken 15:00 til 17:00. Det skriver TrygFonden.

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...