Vil du opleve lidt af hvordan en dirigent lærer sit job?

1. februar 2023 Kultur
Pressefoto
Pressefoto

Sønderjyllands Symfoniorkester byder nye unge dirigenter velkommen på podiet foran orkestret. Det sker, når orkestret samarbejder med Det Kongelige Danske Musikkonservatorium og holder åben prøve for dirigentstuderende.

“Det er vigtigt for orkestret at være med til at udvikle nye unge dirigenter”. siger musikchef for Sønderjyllands Symfoniorkester, Nikolaj Andersen.

“Vi lægger orkester til, så unge, talentfulde dirigentstuderende får lov til at prøve kræfter med deres instrument – symfoniorkesteret”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Med orkestret i maskinrummet

Publikum har mulighed for at overvære en åben prøve fredag den 10. februar fra 10-14.

“Der vil være et sted mellem 70 og 100, som kommer og oplever prøverne, selvom der ikke spilles en egentlig koncert. Det er jo prøver”, siger Nikolaj Andersen til SønderborgNYT.

Der er gratis adgang til prøverne, som bliver en spændende proces at følge for publikum. Typisk hører man kun det færdige resultat. Dirigent-mesterklassen er en enestående mulighed for at se, hvordan musikken bliver til. For musik er ikke alene store følelser; det er også koncentreret hårdt arbejde, som er meget fascinerende at følge.

Artiklen fortsætter under annoncen

Derfor glæder orkestret sig til at byde publikum indenfor. Hvem ved, måske er her chancen for at opleve en stjernedirigent i svøb!

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk
28. marts 2023 Erhverv, Sønderborg

Signe Bramsen er ny skoleleder på Privatskolen Als

28. marts 2023 Erhverv

Det er med stor glæde i bestyrelsen, at vi kan annoncere Signe Bramsen som skoleleder, skriver Privatskolen Als i en pressemeddelelse. Signe Bramsen har siden 2020 været viceskoleleder og pædagogisk leder for Privatskolen Als og har forinden været afdelingsleder på Ahlmann-skolen og lærer på Broager Skole. På Privatskolen Als har Signe været back-up til skoleleder […]

Læs mere...