Opdateret: Konkurrencen er slut – vinderen er fundet og har fået direkte besked. Tak for de mange svar, og ja, Sissel Kyrkjebø er født i Norge.
Sissel Kyrkjebø omtales som hele Skandinaviens juledronning – og det med god grund. Den 6. december indleder hun sin Danmarksturné i Alsions koncertsal, og SønderborgNYT giver en heldig læser muligheden for at vinde to billetter til Sissel Kyrkjebøs koncert. Alt, du skal gøre, er at svare på et spørgsmål nederst i denne artikel.
I flere årtier har Sissel turneret for fulde huse i Norge, Sverige, Danmark og Island. Hun ser selv juleturneen som et af årets helt store højdepunkter, og selvom ‘Sissels Jul’ har eksisteret siden 2013, fornyer hun koncerten hvert år:
“Fordi det er en jule- og vinterkoncert, er det naturligt at inddrage nogle af de kulturskatte, vi forbinder med jul og den kolde årstid. Samtidig ønsker jeg, at koncerten skal indeholde sange fra vores egen tid og endda noget helt nyt,” fortæller Sissel Kyrkjebø i en pressemeddelelse.
”Jeg vil skabe en ny oplevelse for publikum hvert år. Mit mål er, at dem, der kommer til koncerten, bliver fyldt med julestemning, oplever at smilebåndene kommer i aktion, og får lidt stof til eftertanke, når de efterfølgende går ud i vintermørket.”
Vil du være med i konkurrencen om to billetter til Sissel Kyrkjebøs koncert i Alsion den 6. december? Så skal du svare på følgende spørgsmål: I hvilket land er Sissel Kyrkjebø født?
Send dit svar i en mail til [email protected] inden søndag den 1. december klokken 18:00. Vinderen får direkte besked.