Vindmøller: SF i Sønderborg bakker paven op

12. september 2017 Kommunalvalg Skrevet af: Ole Kæhler

Byrådskandidat Jørgen Jørgensen, SF, skriver:

Folk, der tvivler på klimaforandringerne er dumme.

Det mener pave Frans, der mandag har leveret en bredside oven på en række ødelæggende orkaner, som har raseret dele af Mexico, Caribien og USA.

“De, der benægter det (klimaforandringer, red.), burde gå til forskerne og spørge dem. De udtrykker sig meget klart, meget præcist«, sagde han under et pressemøde efter et fem dage langt besøg i Colombia.

“Man kommer til at tænke på en frase fra Det Gamle Testamente: ‘Mennesket er dumt, en stædig, blind mand”, tilføjede han ifølge Politiken.

Artiklen fortsætter under annoncen

Nu er jeg ikke særlig bibelstærk eller katolik, men jeg giver paven ret. Det tror jeg også de fleste i dette land gør. Derfor kan det undre, at der tilsyneladende er så megen modstand mod vindmøller. Selv når de bliver placeret på havet, som dem i Lillebælt.

For mig er en vindmølle smuk.

Selvom jeg kan se dem fra mit køkkenvindue.

Fordi den symboliserer en nødvendig omstilling til grøn og vedvarende energi.

Væk fra den sorte energi, med forurenende afbrænding af gas, olie og kul, som er synderne til de klimaforandringer vi ser med afsmeltning af isen på polerne og orkanerne i Caribien lige nu.

Artiklen fortsætter under annoncen

For mig er vindmøllen også smuk, fordi den symboliserer den grønne omstilling, som er grundlaget fremtidens bæredygtige vækst, jobskabelse og velfærd.

Paven har ret, men jeg ville nok ikke kalde folk dumme.

 

5. juni 2026 112, Sønderborg

Ung mand kastede sten gennem glasdør

5. juni 2026 112

Politiet fik natten til fredag klokken 03:25 en anmeldelse om hærværk på Old Danish Pub på Rådhustorvet i Sønderborg. Ifølge politiet blev der kastet en sten gennem en glasdør på stedet, og en 19-årig mand er sigtet. “Der er ikke oplyst yderligere om, hvad der gik forud for hærværket”, oplyser politikommissær Grethe Bysted fra Syd- […]

Læs mere...