Færgen Bitten er nu overgået til vintersejlplanen, og det betyder mindre ændringer i sejladsen på hverdage og lørdage. Sidste afgang fra Ballebro er fremover klokken 19:45, mens sidste tur fra Hardeshøj sejles klokken 20:00. På søndage og helligdage fortsætter færgen dog med de senere afgange, nemlig klokken 21:15 fra Ballebro og 21:30 fra Hardeshøj.
Samtidig opfordres færgens passagerer til at registrere deres rabatkort i det nye system. Pengene står ikke længere fysisk på kortet, men på en konto, som fungerer på samme måde som en bankkonto. Mister man sit kort, kan man derfor hurtigt spærre det og knytte et nyt til kontoen, hvis kortet er registreret.
Registreringen giver også andre fordele. Det bliver muligt at opsætte automatisk optankning, få besked når saldoen er lav og følge sit forbrug. Flere kort kan knyttes til samme konto, så en hel husstand kan dele saldoen fremfor at fylde penge på flere kort hver for sig.
Du kan registrer dit rabatkort her.





















