KV25: Lokal valgundersøgelse: Stephan Kleinschmidts exit kan udfordre Slesvigs Parti

Kan Slesvigs Parti overleve uden Stephan Kleinschmidt? Arkivfoto

Kan Slesvigs Parti overleve uden Stephan Kleinschmidt? Arkivfoto

27. januar 2025 Kommunalvalg Skrevet af: Michael Kjær

Det kommende kommunalvalg  har fået opmærksomhed fra flere politiske eksperter, herunder Kasper Møller Hansen, professor i statskundskab og valgforsker ved Københavns Universitet. På dr.dk kunne man for nylig læse, at Møller Hansen vurderer, at Slesvigs Parti vil få en fremtrædende rolle ved kommunalvalget i de sønderjyske kommuner, da der er kommet flere stemmeberettigede tyskere til Danmark siden sidste kommunalvalg.

Artiklen fortsætter under annoncen

Men det er Søren Peter Iversen fra Sønderborg Statsskole ikke enig i. Han er i gang med at gennemføre en valgundersøgelse sammen med en række elever, der i februar måned vil give de første svar på, hvilke partier og lister der forventes at blive valgt ind i Sønderborg Byråd.

”Vi har set lidt på de første tal, der er kommet ind i vores undersøgelse, og der er noget, der tyder på, at det er mere usikkert, om Slesvigs Parti får en fremtrædende rolle i byrådet i Sønderborg”, siger Søren Peter Iversen til SønderborgNYT og fortsætter:

Artiklen fortsætter under annoncen

”Den mangeårige spidskandidat og viceborgmester, Stephan Kleinschmidt, har offentliggjort, at han ikke stiller op igen. Dette kan skabe udfordringer for partiet, især da personfaktoren i politik spiller en stadig større rolle – særligt i en tid, hvor sociale medier har ændret dynamikken omkring politiske valg”.

Foreløbige resultater fra den lokale valgundersøgelse for Sønderborg tyder altså på, at Slesvigs Parti ikke vil opleve medvind ved kommunalvalget, og de første tal viser snarere, at de landspolitiske tendenser også vil have indflydelse i Sønderborg.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Det kan føre til tilbagegang for især de partier, der er repræsenteret i den siddende regering. Det kan man blandt andet få bekræftet ved at kigge på årets første meningsmåling fra Epinion på dr.dk samt Voxmeter-målingerne, der offentliggøres hver mandag”, siger Søren Peter Iversen fra Sønderborg Statsskole.

Indsamlingen af data til valgundersøgelsen er fortsat i gang, og interesserede kan give deres besyv med ved at følge dette link.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...