Læserindlæg: Nøffel Festival viser vejen for lokal kultur og fællesskab

Nøffel Festival. Arkivfoto

Nøffel Festival. Arkivfoto

30. maj 2025 Kultur Skrevet af: Redaktion

Leif Curdes, kandidat for Slesvigsk Parti, skriver:

Læserindlæg: Nøffel Festival – Kultur på den rigtige måde

Siden 2010 samles kulturinteresserede årligt i Nybøl for at fejre Nøffel Festival – en festival, der giver ’amatørbands’ og -kunstnere muligheden for at komme ud på scenen og fremvise deres kunst.

At nye såvel som ældre bands og kunstnere kan få lov til at komme ud på den store scene med deres musik er et bevis for et levende kulturmiljø. Og at sådan en festival endda kan være gratis for alle interesserede er et testamente for, at der er liv, motivation, vilje og sammenhold i vores kommune.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvad man så konkret kan opnå, når man holder tæt sammen, ser man ved første blik over græsplænen ved Nybøl IF. I holder sammen for at skabe en scene, hvor alle er velkommen. I holder sammen for at hjælpe dem på scenen, der normalt ikke ville få muligheden.

At se, at kulturlivet selv i lille Nybøl gnistrer, gør mig meget tilfreds. Det er vigtigt at vi styrker sammenholdet i kommunen, og dermed bygger bro mellem alle de små flotte landsbyer vi har.

Nøffel Festival er lokal kultur på den rigtige måde. Et inklusivt tilbud for alle, der har lyst. Lige meget om man har mange eller få penge, om man er person med handicap, om man er gammel eller ung.

Artiklen fortsætter under annoncen

Her er der plads til alle og det er noget, vi alle kan bakke op om.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

21. juli 2026 DET SKER, Samfund, Sønderborg

Mindehøjtidelighed ved Arnkilsmaj markerer 83-årsdag

21. juli 2026 DET SKER

Lørdag den 25. juli klokken 10 samles lokale, veteraner og historieinteresserede ved mindestenen ved Arnkilsmaj i Hestehave på Kær Halvø for at markere 83-årsdagen for en tragisk begivenhed under Anden Verdenskrig. Her mistede en allieret bomberbesætning livet, da deres fly blev skudt ned under et bombetogt mod Hamborg natten til den 25. juli 1943. Mindehøjtideligheden […]

Læs mere...