Dansk sprog og verdenshistorie på Biblioteket Sønderborg

Foredrag om sprogets rødder og påvirkning af verdenshistorien

Foto: Søren Kjeldgaard

Foredrag om sprogets rødder og påvirkning af verdenshistorien

Foto: Søren Kjeldgaard

DET SKER Skrevet af: Louise Sahl Simonsen

Forskningsfuldmægtig og ph.d. Rasmus Bjørn holder foredrag om ’Verdenshistorien i dansk – en rejse gennem vores sprog’, hvor han taler om, hvordan vores ord kan afsløre 6.000 års verdenshistorie. Det sker tirsdag den 21. april på Biblioteket Sønderborg.

Rasmus Bjørn tager publikum med på en tur gennem det danske sprogs historie, og han vil vise, hvordan låneord og arveord fortæller noget om kulturmøder, folkevandringer og historiske forbindelser. Han fortæller om, hvordan sproget bliver en måde at forstå vores egen kultur og de forbindelser, der har formet Danmark gennem tiden.

Artiklen fortsætter under annoncen

Normalt er vores sprog ikke noget, vi tænker over, og Rasmus Bjørn tager publikum med fra nutiden til sprogets dybeste rødder. Alle kender låneord som den arabiske ’shawarma’ og det engelske ’stress’, men man har allerede brugt låneord i det danske sprog i middelalderen, hvor man hentede ’handel’ fra nedertysk, og i jernalderen, hvor man hentede ’jern’ fra keltisk.

Foredraget tager et stort og komplekst emne og gør det relevant og nærværende, for sproget er noget, vi alle bruger hver dag. Publikum kan se frem til at få et nyt syn på dansk som mere end bare ord og grammatik, men også som et vidnesbyrd om menneskers bevægelser, møder og påvirkninger gennem mere end 6.000 år.

Artiklen fortsætter under annoncen

Verdenshistorien i dansk – en rejse gennem vores sprog afholdes i forbindelse med Forskningens Døgn, som er en landsdækkende forskningsfestival, hvor Biblioteket inviterer til foredrag om forskning, der handler om vores identitet og vores livsvilkår.

Foredraget finder sted tirsdag den 21. april 2026 klokken 16:30 på Biblioteket Sønderborg. Alle er velkomne, og det er gratis at deltage – billetter kan hentes på bibliotekets hjemmeside.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 112, Sønderborg

34-årig kvinde overfaldet på Bilka-parkeringsplads

21. juli 2026 112

En 34-årig kvinde blev søndag eftermiddag udsat for et tilsyneladende helt umotiveret overfald på den nordlige parkeringsplads ved Bilka. Nu håber Syd- og Sønderjyllands Politi, at vidner kan hjælpe med at identificere gerningsmanden. Politiet modtog anmeldelsen mandag klokken 11:58, men selve episoden fandt altså sted søndag den 19. juli omkring klokken 16:00. Ifølge politikommissær Grethe […]

Læs mere...