KV25: Efter kras kritik fra SF: Nu tager Venstres borgmesterkandidat bladet fra munden

Jimmy Simonsen: Venstre er et rummeligt og inkluderende parti

Jimmy Simonsen: Venstre er et rummeligt og inkluderende parti

22. marts 2025 Kommunalvalg Skrevet af: Michael Kjær

Denne uges nok mest omtalte – og mest læste – lokalpolitiske nyhed var, da John Brandt fra SF valgte at trække sig som formand for SF og dermed også fra valgkampen til kommunalvalget, hvor han var spidskandidat for SF i Sønderborg.

John Brandt trak sig efter en mediestorm om hans fortid og et efterfølgende læserbrev fra Mads Hagens, som er Venstres byrådssuppleant, og hvor vi fredag kunne fortælle, at Mads Hagens fortsat mener, at John Brandt og SF burde have tonet rent flag omkring John Brandts fortid. Også Jørgen Jørgensen fra SF i Sønderborg meldte sig fredag på banen og udtalte, at han var temmelig vred på Venstre.

Artiklen fortsætter under annoncen

SønderborgNYT har rakt ud til Venstres borgmesterkandidat Jimmy Simonsen for at få en kommentar dels til John Brandts exit fra SF samt Jørgen Jørgensens beskyldninger om, at det er Venstre, der er skyld i, at John Brandt har trukket sig.

”Jeg skal være den første til at beklage, hvis Mads Hagens indlæg har såret John. Men for mit eget og Venstres vedkommende har jeg kun haft et godt samarbejde med John, og jeg har fra start sagt, at jeg som ny borgmester vil være garant for et bedre arbejdsklima og et respektfuldt samarbejde – for det er der brug for i Sønderborg Kommune”, siger Jimmy Simonsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Borgmesterkandidaten siger videre til SønderborgNYT, at han er ked af at høre, at John Brandt ikke stiller op til byrådet alligevel.

”Der er brug for nye såvel som erfarne øjne på, hvordan vi i fællesskab kan gøre Sønderborg Kommune stærkere og sikre et reelt bredt og positivt samarbejde. Jeg og Venstre har kun haft et positivt samarbejde med John Brandt – både i regi af LGBTQ+ Sønderborg og SF”, siger Jimmy Simonsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Jørgen Jørgensen fra SF udtalte fredag, at være liberal vil sige at være frisindet, rummelig, tilgivende og tolerant over for andre, men at Venstre i Sønderborg er det modsatte:
“Venstre er fordomsfuldt, fordømmende og selvretfærdigt”, sagde SF’eren blandt andet.

”Venstre er i den grad et både rummeligt og inkluderende parti, som også i denne byrådsperiode har været klar forsvarer af mangfoldighed, respekt, diversitet og rettigheder for alle – også da byrådet skulle vedtage sin første ligestillingspolitik – og jeg havde derfor set frem til et stærkt samarbejde med John i byrådet”, siger Jimmy Simonsen og fortsætter:

Artiklen fortsætter under annoncen

”Jeg er ganske forundret over Jørgen Jørgensens angreb på Venstre. Men det følger jo desværre af et byråd med meget dårligt arbejdsklima og manglende samarbejde, med mange hårde personangreb til tider”.

Han understreger, at Venstre på alle måder synes, det er vigtigt med ordentlighed, en god tone og respekt for hinanden:

”Jeg er også nødt til at tage skarpt afstand fra Jørgen Jørgensens forsøg på at tillægge mig og Venstre holdninger, vi ikke har og aldrig har haft. For mig og Venstre er det vigtigt med ordentlighed, med en god tone og respekt for hinanden, og vi er i den grad et parti med rummelighed, hvor der er plads til alle og bakker 100 % op om LGBTQ+. I Venstre er der højt til loftet og langt til døren”, siger Jimmy Simonsen til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

SF er nu gået i tænkeboks for at finde ud af, hvem der nu skal være partiets spidskandidat til kommunalvalget i november.