GNAGS & KALASET indtager Mølleparken med klassikere og nye hits

GNAGS er tilbage – og KALASET sætter tempoet i Mølleparken. Pressefoto

GNAGS er tilbage – og KALASET sætter tempoet i Mølleparken. Pressefoto

29. december 2025 Kultur Skrevet af: Louise Sahl Simonsen

Det bliver en aften med nyere hits og udødelige klassikere, når GNAGS og KALASET gæster Mølleparken – det sker lørdag den 6. juni 2026.

GNAGS har altid været mere end et band – det er et fællesskab og en del af danskernes lydspor gennem seks årtier, fra 60’ernes pop og 70’ernes folkrock til 80’ernes reggae, verdensmusik og funk. Deres velkendte lyd er en kombination af melodi og rytme, en varm kant og evnen til at involvere publikum.

Artiklen fortsætter under annoncen

Bandet genstartes af Peter A.G. og trommeslager Mads Michelsen, og de fortsætter den klassiske ånd fra Århus i 1980’erne med et energisk lyd- og lysshow, der stærkere, friere og mere levende end nogensinde fejrer historien og musikken.

KALASET inviterer publikum ind i deres musikalske verden med insisterende synths og legende vokaler. Deres danske tekster om ungdom, drømme og rastløshed skaber et ærligt og reflekterende univers.

Bandet, der opstod i 2018 i Middelfart, er kåret som ’Årets Nye Navn’, og deres musik er inspireret af navne som Superheroes, Broken Social Scene og The Cure, leveret med tempo og fængende melodier i en nutidig blanding af dreampop og indierock.

Artiklen fortsætter under annoncen

Koncerterne finder sted den 6. juni 2026 i Mølleparken – billetter kan købes nu på Kultur i Syds hjemmeside.

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 112, Sønderborg

34-årig kvinde overfaldet på Bilka-parkeringsplads

21. juli 2026 112

En 34-årig kvinde blev søndag eftermiddag udsat for et tilsyneladende helt umotiveret overfald på den nordlige parkeringsplads ved Bilka. Nu håber Syd- og Sønderjyllands Politi, at vidner kan hjælpe med at identificere gerningsmanden. Politiet modtog anmeldelsen mandag klokken 11:58, men selve episoden fandt altså sted søndag den 19. juli omkring klokken 16:00. Ifølge politikommissær Grethe […]

Læs mere...