Læserindlæg: Socialdemokratiet glæder sig over et budget med fokus på hverdagslivet

Budgettet præsenteres. Foto: Ole Kæhler

Budgettet præsenteres. Foto: Ole Kæhler

2. oktober 2024 Debat Skrevet af: Redaktion

Borgmester Erik Lauritzen & gruppeformand Preben Storm, Socialdemokratiet, skriver:

Byrådets partier har for 7. gang i træk, med borgmester Erik Lauritzen i spidsen indgået en fælles budgetaftale.

Det er en aftale som sikrer en fortsat sund og ansvarlig økonomisk styring, som har været kendetegnende de seneste 10 år.

For socialdemokratiet har hovedfokus for budgetforhandlingerne, været hverdagslivet- i børnefamilierne, i fritidslivet, i ungelivet og i alderdommen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi har prioriteret penge til at løfte både det faglige niveau og trivslen i folkeskolen. Vi har sikret flere penge til inklusionsopgaven i skole og dagtilbud og vi har sikret penge til processen med at fusionere Rinkenæs skole og Rinkenæs Børnehave til et Børneunivers. Det gode familieliv handler i høj grad også om fritiden. I Socialdemokratiet mener vi, at tiden er inde til at sikre bedre svømmefaciliteter i Sønderborg by, derfor glæder vi os over, at der nu er sat penge af til et forprojekt til renovering og udbygning af svømmehallen i Humlehøj. I sidste budget blev der sat penge af til legepladser og aktive byrum, Det arbejde er en vigtig del af at være en attraktiv kommune for børn og børnefamilier.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi vil styrke trivslen blandt unge. Derfor har vi prioriteret at der oprettes et anonymt, åbent test- og rådgivningstilbud om seksuel sundhed til unge. Vi glæder os også over, at det er lykkedes at få penge til en ’social vicevært’ på kollegierne, som skal styrke trivslen blandt de studerende.

Budgettet på ældreområdet er samlet løftet med 25 millioner kroner i forhold til sidste års budget og det er vigtigt for os, at vi fortsat arbejder med kendte medarbejdere i små faste teams og at vi har fokus på igen at styrke ældreplejen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Efterspørgslen på boliger på Botilbuddet Bosager vil stige i de kommende år, derfor glæder vi os over, at der har været opbakning i byrådet til at Bosager udvides.

Det gode liv skal leves overalt i vores kommune. Med budget 2024 øger vi budgettet til asfalt og grøn vedligeholdelse. I de seneste år har vi i høj grad prioriteret udviklingen i Nordborg og Augustenborg. Gråsten Forum er på vej med en ny masterplan, og det er vigtigt for os, at der tilføres ressourcer til teknisk forvaltning, så der er bedre mulighed for at understøtte byudviklingen i Gråsten, Broager, Vester Sottrup og Hørup.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det skal være nemmere at starte mindre virksomheder i Sønderborg Kommune og vi sætter penge af til at styrke iværksætterindsatsen og til at fremme handel og turisme.

Havmiljøet i Flensborg Fjord og Lillebælt lider. Det er efterhånden tydeligt for de fleste, at der er brug for handling, brug for at gøre ting anderledes og tage mere drastiske skridt i fællesskab for at forbedre havenes tilstand. Det har derfor været vigtigt for os i Socialdemokratiet, at der nu er penge til at indgå i et fælles samarbejde med vores naboer i blandt andet Aabenraa om at forbedre havmiljøet.

Artiklen fortsætter under annoncen

I Socialdemokratiet vil vi fortsat arbejde for det gode hverdagsliv som centrum for udvikling og bæredygtig befolkningsvækst og vi glæder os over et budget i balance og med et samlet byråd bag.

4. juni 2026 Uddannelse, Sydals

Elever fra Hørup fejrede Grundloven med stor fest

4. juni 2026 Uddannelse

Der var både rap, teater, sang og quiz på programmet, da eleverne på mellemtrinnet på Hørup Centralskole fejrede årets Grundlovsfest og viste, hvad de havde arbejdet med i ugerne op til. Eleverne havde sat sig ind i Grundloven og dens betydning, og på selve festdagen stod klasserne selv for forskellige indslag. Nogle elever tog også […]

Læs mere...