Masser af MRSA-smittet kød i kølediskene

19. maj 2015 Sundeved Skrevet af: Ole Kæhler

Der skal ikke tælles særlig mange pakker i supermarkedernes kølediske med svinekoteletter, svinemørbrad, flæsk i skiver og ribbenssteg for, at man statistisk set har peget på en pakke, hvor den resistente bakterie MRSA gemmer sig.

For i otte ud af 25 pakker svinekød er den multiresistente MRSA-bakterie CC398 hemmelig gæst ifølge en ny undersøgelse fra Forbrugerrådet Tænk, skriver BT.gris

Artiklen fortsætter under annoncen

Forbrugerrådet har undersøgt de 25 pakker kød i laboratoriet og fundet den særlige type stafylokokker i otte af dem.

“Vores test bekræfter, at MRSA-bakterien er meget udbredt og bevæger sig fra svinestaldene og helt ud i supermarkederne, og vi står som samfund over for en kæmpe udfordring med at bekæmpe de multiresistente bakteriers fremmarch”, siger Anja Philip, formand for Forbrugerrådet Tænk, til BT.

Pakkerne med kød er købt i en række store supermarkeder, og den stigende forekomst af bakterier, der er modstandsdygtig over for almindelig antibiotika, bekymrer flere eksperter.

Artiklen fortsætter under annoncen

For selvom MRSA ikke umiddelbar er farlig for raske personer, kan det være fatalt for ældre eller svækkede mennesker at sætte tænderne i MRSA-befængt kød.

Ifølge Hans Jørgen Kolmos, der er professor i klinisk mikrobiologi på Syddansk Universitet, kan udbredelsen af MRSA “få vidtrækkende konsekvenser”, skriver BT.

19. januar 2025 Nordborg, Uddannelse

Elever fra Nordborg vinder Skoleskills i Sønderjylland 2024

19. januar 2025 Nordborg

Tre elever fra Oksbøl Friskole kan nu kalde sig de bedste i Sønderjylland efter at have vundet ’Skoleskills i Sønderjylland 2024’. Konkurrencen, der er arrangeret af flere uddannelsesinstitutioner, har i løbet af efteråret samlet mere end 2.000 8. klasses elever fra grundskoler over hele regionen. Bestyrelsesformand på Oksbøl Friskole, Simon Gad, er begejstret over sejren […]

Læs mere...