Sådan bliver arbejdsopgaverne for Kultur-, Handel- og Turismeudvalget de næste fire år

Her er de vigtigste opgaver for Kultur-, Handel- og Turismeudvalget

Her er de vigtigste opgaver for Kultur-, Handel- og Turismeudvalget

28. november 2025 Politik Skrevet af: Michael Kjær

De høje ambitioner inden for destinationsudvikling og turismeinvesteringer fastholdes. Udvalget skal have et styrket fokus på at understøtte erhvervsudviklingen indenfor handel og turisme. Derudover er konstitueringsparterne enige om, at turistinformationsindsatsen skal evalueres.

Handelsbyerne, turismen og detailhandlen skal styrkes. Sønderborgs bymidtepositionen som Sønderjyllands handelscentrum skal løftes i tæt samarbejde med Vores Sønderborg.

Parterne ønsker at understøtte udviklingen af gastroturismen og erhvervsturismen. Arbejdet med at understøtte kendskabet til små museer og mindre kendte turistattraktioner i landdistrikterne styrkes.

Artiklen fortsætter under annoncen

Partierne er enige om at opdyrke samarbejdet med musikskole og andre kulturinstitutioner, herunder initiativer som øger deltagelsen i kulturlivet blandt børn, unge og voksne med sociale udfordringer eller særlige behov.

Udvalget skal arbejde for at styrke børns interesse for musik, kunst og kultur og give børn og unge og familier adgang til kunst- og kulturoplevelser af høj kvalitet.

Undersøge mulighederne for sammen med eksterne partnere at styrke det grænseoverskridende samarbejde om at styrke kulturområder. Det kunne være et styrket fokus på kunst og kultur i dagtilbud og folkeskole, eller et Grænselandets folkemøde.

Artiklen fortsætter under annoncen

Udvalget skal arbejde for i endnu højere grad at indfrie de oplagte potentialer som Sønderborg Kommunes natur giver for øget grad af naturturisme. Der skal sikres øget tilgængelighed til naturen og kysterne.

Udvalget skal arbejde for at videreudvikle den levende historiefortælling og formidling af indsigten, læringen og perspektiver i de historiske begivenheder.

Udvalget for 5 medlemmer og Venstre får formandsposten mens Socialdemokratiet får næstformandsposten.

21. juli 2026 112, Sønderborg

34-årig kvinde overfaldet på Bilka-parkeringsplads

21. juli 2026 112

En 34-årig kvinde blev søndag eftermiddag udsat for et tilsyneladende helt umotiveret overfald på den nordlige parkeringsplads ved Bilka. Nu håber Syd- og Sønderjyllands Politi, at vidner kan hjælpe med at identificere gerningsmanden. Politiet modtog anmeldelsen mandag klokken 11:58, men selve episoden fandt altså sted søndag den 19. juli omkring klokken 16:00. Ifølge politikommissær Grethe […]

Læs mere...