Super Dæk Service i Sønderborg er blevet en del af et anerkendt internationalt værkstedskoncept, som hedder ‘Bosch Car Service’.
”Vi er utroligt glade for at blive en del af Bosch Car Service. Vi vil i fremtiden stå endnu stærkere, når vi servicerer, udfører diagnosearbejde og reparerer biler på vores autoværksted, og vi vil som en del af Bosch Car Service-konceptet kunne sikre, at vi altid har adgang til branchens bedste udstyr, uddannelse og knowhow – også når det gælder de teknisk avancerede el- og hybridbiler, som vi ser flere og flere af på vores værksted”, fortæller Henrik Busch, der er afdelingsleder hos Super Dæk Service i Sønderborg.
Udover al teknikken fremhæver afdelingslederen også, at Super Dæk Service i Sønderborg får adgang til Bosch Car Services uddannelsessystem, som han betegner som branchens allerbedste uddannelsesplatform, hvor mekanikere kan uddannes til at blive såkaldte Bosch-systemteknikere.
”Dette vil være til stor gavn og fordel for vores kunder, som hver dag besøger vores værksted. For det kræver meget uddannelse og træning at blive rigtig god til at diagnosticere, fejlfinde og forstå, hvordan softwaren i elbiler virker til bunds i de mange forskellige typer og mærker af elbiler – foruden teknikken i benzin- og dieselbiler. Og det er lige præcis, hvad Bosch Car Service har meget fokus på i deres brede udvalg af uddannelser til mekanikere, som vi også får adgang til”, fortæller Henrik Busch i en pressemeddelelse.
Ifølge Mobility Denmark var hele 64 procent af de indregistrerede biler i januar 2025 elbiler – en stigning på 123 procent sammenlignet med samme måned året før. Den samme stigning ses også i Sønderborg, som SønderborgNYT tidligere har skrevet om.