Salling Group har endnu ikke besluttet, hvad der skal ske med den forladte føtex-bygning i Perlegade i Sønderborg.
For de øvrige butikker i den ende af Perlegade har det stor betydning, at føtex lukkede, fordi varehuset trak en betydelig mængde kunder til – og derfor er der en del butiksejere, som går og håber på, der snart kommer liv i den tomme bygning.
Rygterne, om hvad der kommer til at ske, er mange – men fakta er, at Salling Group, som ejer bygningen endnu ikke ved, hvad de vil med den.
”Vi har stadig planer med bygningen og afsøger pt. alle muligheder, således livet i og omkring Perlegade kan holdes intakt. Så snart vi er klar med konkrete planer, fortæller vi naturligvis om dem”, skriver Salling Group til SønderborgNYT, som forleden skrev, at det faktisk går rimeligt godt med at få liv i de butikslokaler, som bliver forladt.



















