Undersøgelse viser behov for flere kunstgræsbaner

Fodboldklubberne står i kø til banerne. Foto: Sønderborg Kommune

Fodboldklubberne står i kø til banerne. Foto: Sønderborg Kommune

5. februar 2026 Politik Skrevet af: Sissel Vinther

Fodbolden fylder mere og mere i Sønderborg Kommunes klubber, og når efteråret og vinteren rammer, bliver kampen om træningstiderne tydelig. Derfor er der nu lavet en ny analyse, som går helt tæt på, hvor kunstgræsbanerne ligger i dag, hvordan de bliver brugt, og hvor der kan mangle plads, hvis sporten fortsætter med at vokse.

Analysen er lavet af Idrættens Analyseinstitut, og den er blevet fremlagt for Idræts- og Fritidsudvalget, efter at Byrådet i budgetaftalen 2025 til 2028 satte 250.000 kroner af til at få et mere solidt vidensgrundlag for, hvordan kunstgræsbaner kan udvikles, placeres og drives i de kommende år.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er vigtigt, at vi har et stærkt grundlag for vores videre arbejde. Det har vi med analysen, som giver os et samlet billede af behov, brug og geografiske forskelle. Det betyder, at vi kan træffe beslutninger på et fagligt solidt grundlag til gavn for både foreninger og borgere”, siger Jesper Larsen, formand for Idræts- og Fritidsudvalget.

I analysen bliver der både kigget på de nuværende baner, på ønsker og behov fra foreningslivet og på de hensyn, der følger med, når man etablerer eller renoverer kunstgræs, som støj, lys og valg af materialer. Det er også den type hensyn, som kan få betydning for, hvor en bane kan ligge, og hvordan den kan drives i praksis.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Kunstgræsbaner er store investeringer, hvor der både skal tages hensyn til foreningernes behov og naboer. Så jeg er glad for, vi nu har et grundlag, der belyser de forskellige miljømæssige hensyn, som er vigtige at inddrage i fremtidige beslutninger. På den måde kan vi bedst muligt sikre, at der skabes faciliteter, der styrker idrætten i kommunen”, siger Thomas Worm Larsen, næstformand i Idræts- og Fritidsudvalget.

Sønderborg Kommune har i dag fem kunstgræsbaner, som ligger i Fynshav, Guderup, Gråsten og to i Sønderborg, og analysen peger på, at kommunen samlet set er dårligere dækket end landsgennemsnittet og størstedelen af de udvalgte sammenligningskommuner.

Artiklen fortsætter under annoncen

Udvalget skal nu drøfte, hvordan der kan arbejdes videre med renovering og eventuel nyetablering, men der er ikke afsat penge til nye anlæg på nuværende tidspunkt, oplyser Sønderborg Kommune.

5. juni 2026 Augustenborg, Kultur

Genskabelsen af Hertugernes Augustenborg kræver mere end flotte plancher

5. juni 2026 Augustenborg

Borgerne i Augustenborg bakker op om visionen om at genskabe den historiske hertugby, men tålmodigheden skal hjælpes på vej af synlige resultater. Det stod klart, da borgere, projektfolk og repræsentanter fra kommunen torsdag mødtes i Kultursalen torsdag aften for at drøfte resultaterne af en omfattende spørgeundersøgelse og få en status på det ambitiøse projekt Hertugernes […]

Læs mere...