Ung iværksætter prøver sig frem ved siden af skolen

Kushal Alexander Andersen håber at kunne inspirere andre unge

Privatfoto

Kushal Alexander Andersen håber at kunne inspirere andre unge

Privatfoto

25. maj 2026 Erhverv Skrevet af: Sissel Vinther

Kushal Alexander Andersen, der går på Det Blå Gymnasium i 2.g, bruger ikke kun tiden på skole og afleveringer. Ved siden af undervisningen er han i gang med at bygge sit eget firma op, og selv om vejen ind i iværksætteri har budt på både fejl og modgang, har det ikke fået ham til at stoppe.

Kort efter sin 18-års fødselsdag oprettede Kushal Alexander Andersen CVR nummer til ‘Andersen Produktion’, som er hans eget projekt. Her designer han tøj og producerer videoer og markedsføring.

Artiklen fortsætter under annoncen

Interessen for at skabe ting og prøve idéer af har fyldt længe. Ved siden af sit eget firma har Kushal Alexander Andersen også været med til at udvikle en app sammen med to venner fra skolen, og arbejdet med projekterne har givet ham erfaring med både idéudvikling, præsentation og sparring.

Men undervejs har der også været fejl og perioder, hvor tingene ikke gik som planlagt.

“Jeg startede uden at vide ret meget og prøvede mig bare frem. Det betød også, at jeg lavede nogle fejl undervejs, men jeg har lært meget af dem”, fortæller Kushal Alexander Andersen til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

Han har været i gang med idéen i omkring to år, og blandt andet endte han med at købe for meget hjem på baggrund af venners feedback.

“Jeg fandt ud af, at det ikke er nok kun at spørge sine venner, for de vil ofte gerne bakke én op. Man skal også turde spørge folk, man ikke kender så godt, for det er tit der, man får den ærlige feedback”, fortæller Kushal Alexander Andersen.

Gennem arbejdet med både skolen og appen har Kushal Alexander Andersen fået kontakt til blandt andre Sønderborg Vækstråd, som har givet sparring om branding og markedsføring. Det har samtidig vist ham, hvor meget det betyder at række ud til andre end dem, man kender i forvejen.

Artiklen fortsætter under annoncen

I dag ser han fejlene som en vigtig del af processen, og han håber, at flere unge tør prøve deres idéer af, også selv om de ikke har styr på det hele fra starten.

“Det vigtigste er næsten bare at komme i gang. Om det lykkes eller ej, så lærer man noget af det, og det kan man bruge næste gang”, siger han.

Selv om det kan være svært at få skole, fritid og virksomhed til at hænge sammen, håber Kushal Alexander Andersen, at hans historie kan inspirere andre unge til at springe ud i deres egne idéer.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Jeg vil gerne vise andre unge, at man godt kan kaste sig ud i en idé, selv om man ikke har styr på det hele fra start”.

21. juli 2026 112, Sønderborg

34-årig kvinde overfaldet på Bilka-parkeringsplads

21. juli 2026 112

En 34-årig kvinde blev søndag eftermiddag udsat for et tilsyneladende helt umotiveret overfald på den nordlige parkeringsplads ved Bilka. Nu håber Syd- og Sønderjyllands Politi, at vidner kan hjælpe med at identificere gerningsmanden. Politiet modtog anmeldelsen mandag klokken 11:58, men selve episoden fandt altså sted søndag den 19. juli omkring klokken 16:00. Ifølge politikommissær Grethe […]

Læs mere...