AGS inviterer byens gymnasier til stafet

17. september 2020 Uddannelse Skrevet af: Redaktion

Når Alssundgymnasiet Sønderborg, Sønderborg Statsskole, Det Blå Gymnasium og HTX Sønderborg på AGS’ fødselsdag, fredag 18. september, konkurrerer om, hvem der har de hurtigste ben på dagen, bliver det en smule anderledes end sædvanligt.

Coronasituationen sætter nemlig begrænsninger på antallet af tilskuere, men fødselsdagstraditionen bliver alligevel afviklet i samme gode sportslige ånd som altid. Begivenheden bliver begivenheden livestreamet til alle skolernes elever, der på den måde kan følge med via et youtube-link i klasserne.

Artiklen fortsætter under annoncen

På parkeringspladsen foran AGS må der kun være 10 elever samt rektoren fra hvert gymnasium. På den måde sikres både den gode stemning og en forsvarlig afholdelse af arrangementet.

”Det er vigtigt for os, at vi ikke aflyser vores mange arrangementer på skolen i denne tid,” forklarer rektor Jeppe Kragelund i en pressemeddelelse.

”Vi bestræber os altid på at kunne tilbyde gode alternativer, og derfor er vi også meget glade for, at vi kan gennemføre denne gode tradition om end på en lidt anden måde, men spændingen og underholdningen skal nok være intakt for hver enkelt klasse gennem livetransmissionen”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Løbet præsenteres af to elev-tv-værter fra AGS, der guider skolernes seere igennem optakten, løbet og præmieoverrækkelsen, der finder sted mellem 12.15. og 13.15 på fredag.

 

 

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...