EASV-studerende er glade for deres akademier

28. februar 2022 Uddannelse Skrevet af: Ole Kæhler

Både undervisere og studerende på Erhvervsakademi SydVest, EASV, har som alle andre været udfordret af de seneste to års coronarestriktioner med nedlukninger, forsamlingsforbud og afstandskrav. Men det er åbenbart lykkedes underviserne at bevare den tætte kontakt til de studerende og opretholde kvaliteten i undervisningen til topkarakter.

I den årlige undersøgelse af studietilfredsheden på landets erhvervsakademier ligger EASV i top for 10. år i træk. I dette års undersøgelse er det især bemærkelsesværdigt, at de studerendes vurdering af læringsmiljøet og kontakten med underviserne ligger på samme høje niveau, som før coronaen, og det glæder i den grad rektor Henrik Larsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Det er helt tydeligt, at vores dygtige undervisere har lagt sig ekstra meget i selen for at bevare nærværet i undervisningen, der jo i lange perioder er foregået online. Og så tror jeg stadig, at vores lidt old school-tilgang til pædagogikken, nemlig at være meget tilgængelige, have mange lektioner og undervise i små hold, virkelig betaler sig”, siger han i en pressemeddelelse.

Og meget tyder på, han har ret. Da en lang række studerende for nylig havde indstillet forskellige undervisere til prisen som ‘Årets Underviser’ på EASV, fremhævede mange netop undervisernes evne til at være tæt på, selvom undervisningen foregik online.

Artiklen fortsætter under annoncen

Henrik Larsen mener desuden, at den tætte kontakt til erhvervslivet og den praktiske anvendelighed i akademiets videregående uddannelser tæller med i de studerendes fortsatte topkarakterer til akademiet.

”Vi har jo det erklærede formål at uddanne den kvalificerede arbejdskraft, som virksomhederne i vores del af Danmark til alle tider har brug for. Og netop nu er der rigtig hårdt brug for nyuddannede, motiverede medarbejdere i de syddanske virksomheder. Det mærker de studerende selvfølgelig, når størstedelen af dem kan gå direkte fra eksamenslokalet og ud i et fast job”, forklarer Henrik Larsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Han roser undervisere og studerende for at have holdt hovedet højt gennem de seneste par år.

”Alle har været indstillet på at finde løsninger og alternativer for at få det hele til at fungere. Og det har det gjort i imponerende grad”, siger Henrik Larsen.

21. juli 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Nu begynder byggeriet af nyt naturhus til daginstitutioner

21. juli 2026 Politik

Nu går byggeriet af et nyt naturhus til daginstitutioner i gang ved Frydendal på Kær Vestermark. Naturhuset skal danne rammen om et permanent naturtilbud for børn fra Midtbyens Naturbørnehus og Børnehuset Parken, hvor naturen fortsat bliver en central del af hverdagen og læringen. Den nye bygning opføres i tilknytning til Naturvejledernes base ved Frydendal og […]

Læs mere...