I Videnskabsklubben kan videbegærlige børn hele efteråret prøve sig selv af som forskere og det populære fritidstilbud er gratis og vender tilbage for fjerde år i træk.
“Min dreng har altid haft en sulten hjerne, så da jeg hørte om Videnskabsklubben, vidste jeg, at det sikkert var noget for ham – og begejstringen i hans øjne, da jeg fortalte ham om tilbuddet, talte for sig selv”.
Sådan skriver en mor til et af de børn, som er i målgruppen for et helt særligt fritidstilbud, der igen i år lægger vejen forbi Sønderborg: Muligheden for at blive ‘miniforsker’ i Videnskabsklubben.
En fritidsaktivitet, hvor 4.-6. klasses elever kan dyrke deres nysgerrighed og lave forsøg og eksperimenter i fritiden og fagene er arkæologi og fysik, skriver Vienskabsklubben i en pressemeddelelse.
Det er frivillige gymnasieelever, der selv er naturvidenskabeligt interesserede, som underviser i Videnskabsklubben, hvor børnene blandt andet skal prøve at lave deres egne udgravninger, bygge fortidskonstruktioner i LEGO og lave iskerneboringer med modellervoks.
Alternativt kan børnene også vælge at gå til materialefysik, hvor de skal undersøge en masse af hverdagens materialer og blandt andet lege med Maizena og vand, forsøge at opløse isterninger i olie og male med ketchup.
Undervisningen finder sted på Sønderborg Statsskole.



















