Elever fra Det Blå Gymnasium vinder det sønderjyske mesterskab i entreprenørskab

Fire hold fra Det Blå Gymnasium klar til regionale mesterskaber

Fire hold fra Det Blå Gymnasium klar til regionale mesterskaber

22. februar 2025 Uddannelse Skrevet af: Michael Kjær

Det Blå Gymnasium har markeret sig stærkt ved det sønderjyske mesterskab i entreprenørskab, hvor eleverne Simon, William, Mikkel og Mads fra 2.g løb med førstepladsen. Med en innovativ idé, der kombinerer teknologi og dagligdagens praktiske behov, har de imponeret dommerpanelet og sikret sig en præmie på 3.000 kroner.

Deres idé er en app, der erstatter den traditionelle møntmekanisme til indkøbsvogne. Appen fungerer ikke blot som en digital nøgle, men giver også butikkerne mulighed for at tracke kundernes bevægelser i butikken.

Artiklen fortsætter under annoncen

På denne måde kan butikkerne indsamle værdifuld data, der kan bruges til at optimere vareplaceringer og forbedre kundeoplevelsen. Det innovative projekt fangede dommernes opmærksomhed og sikrede dem sejren i konkurrencen, skriver Det Blå Gymnasium i en pressemeddelelse.

Det Blå Gymnasium kunne også fejre en flot tredjeplads, som gik til holdet ’Time’. Deres app er målrettet festivaler og koncerter og hjælper gæsterne med at få overblik over ventetider ved madboder, toiletter og barer. Holdet modtog en præmie på 1.000 kroner for deres innovative løsning.

Artiklen fortsætter under annoncen

I alt deltog 46 hold i konkurrencen i Aabenraa, hvoraf hele 19 kom fra Det Blå Gymnasium. Fire af gymnasiets hold – Simon, William, Mikkel og Mads, Time, 2Hands og Earthy Equestrian – har nu kvalificeret sig til de regionale mesterskaber i Odense den 25. marts 2025.

Det Blå Gymnasiums elever har alle valgt studieretningen Innovation og Iværksætteri. Denne linje fokuserer på at træne eleverne i at tænke nyt og anderledes, og på at udvikle idéer, der kan gøre en reel forskel for mennesker, virksomheder og samfund.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Jeg er så stolt over, at vi har fire hold videre i konkurrencen, og de skal alle have stor ros for deres seriøse arbejde med at udvikle deres idéer. Jeg glæder mig til at se eleverne i aktion igen, når det går løs til regionsmesterskaberne i Odense, og forhåbentlig når vi helt til DM i København”, udtaler Malene Lunden Hansen, underviser i Innovation på Det Blå Gymnasium.

Konkurrencen er en del af Company Programme, et landsdækkende entreprenørskabsforløb for ungdomsuddannelserne. Programmet har til formål at udfordre og styrke elevernes innovative og entreprenørielle kompetencer ved at træne dem i at udvikle deres idéer og omsætte dem til realiserbare virksomheder eller sociale projekter.

Artiklen fortsætter under annoncen

Næste store udfordring for de fire hold fra Det Blå Gymnasium er de regionale mesterskaber i Odense, hvor de skal konkurrere om en plads i den nationale finale ved DM i Entreprenørskab, som afholdes den 29. april 2025 i Industriens Hus i København.

20. juli 2026 Sport, Sydals

Kitesurfere kæmper for deres paradis på Kegnæs

20. juli 2026 Sport

Tre kolleger på Sønderborg Værktøjsfabrik, Søren Stasiak, Dan Christensen og Kim Nissen, taler for tiden dagligt om, hvornår der mon kommer vind til at kitesurfe ved Katholm på Als. De elsker at stå ud på lavt vand med sandet bund og vestenvind i sejl og hår. På det sidste er der trukket mørke skyer op […]

Læs mere...