Læserindlæg: Når Liberal Alliance skyder på børnesynet, rammer de ved siden af

Arkivfoto

Arkivfoto

4. september 2025 Broager Skrevet af: Redaktion

Susanne Blegvad Posselt, Broager, lærer og byrådskandidat for SF, skriver

Læserindlæg: Folkeskolen har brug for mere end slogans

Jeg har med interesse læst Thomas Bjørn-Lüthis indlæg om folkeskolen. Som lærer med mere end 20 års erfaring kan jeg kun være enig i, at vi står med store udfordringer, når det gælder trivsel, ro og faglighed.

Men jeg bliver bekymret, når Liberal Alliance reducerer problemerne til et spørgsmål om ”det nye børnesyn” – eller om børnene i bund og grund bare er ”pisse dårligt opdraget”. Virkeligheden i klasselokalet er langt mere kompleks.

Artiklen fortsætter under annoncen

Når en lærer står alene med 25 elever, hvoraf flere har særlige behov, så hjælper det ikke at skyde skylden på børnesynet. Det hjælper med tid, hænder og ressourcer. Det hjælper, når vi som samfund prioriterer fællesskabet frem for at individualisere ansvaret.

Jeg er enig i, at lærere og ledelse skal have tillid og mulighed for at udøve faglighed og klasserumsledelse. Men den faglighed kræver rammer, der giver plads til at lykkes.
Her er Liberal Alliances politik ikke konsekvent: På den ene side lover de 22 millioner kroner til to-voksen-ordninger i dansk og matematik i Sønderborg. På den anden side arbejder partiet på Christiansborg for skattelettelser, der betyder færre penge til netop skoler, børn og fællesskab.

Artiklen fortsætter under annoncen

Som lærer ved jeg, at vi ikke kan skælde os til en bedre skole. Vi kan heller ikke gøre lærere alene ansvarlige for et politisk svigt, hvor folkeskolen igennem årtier er blevet presset økonomisk.

Det er ikke et slogan, vi har brug for – det er investeringer i trivsel, i faglighed og i fællesskab.

SF ønsker at styrke folkeskolen, ikke ved at gøre børnene til syndebukke, men ved at give lærerne og pædagogerne de ressourcer, der skal til for at løfte alle børn. Vi tror på, at alle børn kan lykkes – men kun hvis vi som voksne tager det fælles ansvar på os.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det er dér forskellen står: Liberal Alliance vil spare, hvor SF vil investere.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

21. juli 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Nu begynder byggeriet af nyt naturhus til daginstitutioner

21. juli 2026 Politik

Nu går byggeriet af et nyt naturhus til daginstitutioner i gang ved Frydendal på Kær Vestermark. Naturhuset skal danne rammen om et permanent naturtilbud for børn fra Midtbyens Naturbørnehus og Børnehuset Parken, hvor naturen fortsat bliver en central del af hverdagen og læringen. Den nye bygning opføres i tilknytning til Naturvejledernes base ved Frydendal og […]

Læs mere...