Læserindlæg: Helhed, holdbarhed og handling – sådan arbejder vi i Slesvigsk Parti

Arkivfoto: Roberts Osis

Arkivfoto: Roberts Osis

12. september 2025 Politik Skrevet af: Redaktion

Stephan Kleinschmidt, politisk ordfører for Slesvigsk Parti og Kirsten Bachmann, gruppeformand for Slesvigsk Parti, skriver:

Læserindlæg: Politik handler ikke om fløje, men om fælles løsninger

Svar til Jørgen Jørgensen (SF):

Jørgen Jørgensen spørger, hvad vælgerne bør vide om Slesvigsk Parti. Svaret er enkelt: Politik handler ikke om at stå fast i hver sin grøft, men om at finde fælles løsninger, der gør en forskel for borgerne – i hverdagen og fremtiden. Derfor er samarbejde på tværs af partier altid vores udgangspunkt.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvor andre sætter skel, bygger vi bro. I Sønderborg har vi gennem snart 20 år som det eneste parti taget ansvar og sikret brede budgetaftaler – år efter år. Vi har gennem fem valgperioder holdt fast i de kommunale fyrtårne og insisteret på, at samarbejdet om at udvikle og realisere dem fortsætter.

Når Jørgensen eller andre forsøger at placere Slesvigsk Parti i en højre-venstre-logik, rammer de forkert. Vi arbejder løsningsorienteret med blik for helheden – og holder, hvad vi lover.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi har styrket bosætning og profilering, skabt et attraktivt kultur- og fritidsliv, stærkt erhvervs- og uddannelsesmiljø og prioriterer familiens trivsel højt. Skolernes Årti har igangsat store investeringer i folkeskolernes rammer og læringsmiljøer; mens daginstitutionerne udvikles vedholdende.

Børn og unges mentale sundhed prioriteres med gratis psykologhjælp og udvidede tilbud i folkeskolen. Sønderborg ligger fortsat forrest i den grønne omstilling med lokale præmisser, mens tilgængelighed og standarder i kommunale bygninger, skoler og daginstitutioner aktuelt løftes yderligere.

Artiklen fortsætter under annoncen

SF må ændre retorik og profil, hvis partiet ikke vil fremstå som populistisk opposition – og Jørgensen som bitter og frustreret. Den form for skyggeboksning hindrer samarbejde.

Sønderborg kan kun lykkes, når vi lykkes sammen – og det er det, vælgerne skal vide.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

4. juni 2026 DET SKER, Kultur, Nordborg

Svenstrup viser landsbylivet frem ved årets ringriderfest

4. juni 2026 DET SKER

Svenstrup inviterer til en landsby med liv i samtidig med årets ringriderfest – en dag med åbent hus, markedsstande, aktiviteter og den traditionelle ringridning. Det sker søndag den 7. juni på og ved ringriderpladsen i Svenstrup. Ringriderfesten er en lille hyggelig folkefest, hvor man kan mødes og nyde samværet, den gode stemning og ridesporten. Ringridningen […]

Læs mere...