Læserindlæg: Helhed, holdbarhed og handling – sådan arbejder vi i Slesvigsk Parti

Arkivfoto: Roberts Osis

Arkivfoto: Roberts Osis

12. september 2025 Politik Skrevet af: Redaktion

Stephan Kleinschmidt, politisk ordfører for Slesvigsk Parti og Kirsten Bachmann, gruppeformand for Slesvigsk Parti, skriver:

Læserindlæg: Politik handler ikke om fløje, men om fælles løsninger

Svar til Jørgen Jørgensen (SF):

Jørgen Jørgensen spørger, hvad vælgerne bør vide om Slesvigsk Parti. Svaret er enkelt: Politik handler ikke om at stå fast i hver sin grøft, men om at finde fælles løsninger, der gør en forskel for borgerne – i hverdagen og fremtiden. Derfor er samarbejde på tværs af partier altid vores udgangspunkt.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvor andre sætter skel, bygger vi bro. I Sønderborg har vi gennem snart 20 år som det eneste parti taget ansvar og sikret brede budgetaftaler – år efter år. Vi har gennem fem valgperioder holdt fast i de kommunale fyrtårne og insisteret på, at samarbejdet om at udvikle og realisere dem fortsætter.

Når Jørgensen eller andre forsøger at placere Slesvigsk Parti i en højre-venstre-logik, rammer de forkert. Vi arbejder løsningsorienteret med blik for helheden – og holder, hvad vi lover.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi har styrket bosætning og profilering, skabt et attraktivt kultur- og fritidsliv, stærkt erhvervs- og uddannelsesmiljø og prioriterer familiens trivsel højt. Skolernes Årti har igangsat store investeringer i folkeskolernes rammer og læringsmiljøer; mens daginstitutionerne udvikles vedholdende.

Børn og unges mentale sundhed prioriteres med gratis psykologhjælp og udvidede tilbud i folkeskolen. Sønderborg ligger fortsat forrest i den grønne omstilling med lokale præmisser, mens tilgængelighed og standarder i kommunale bygninger, skoler og daginstitutioner aktuelt løftes yderligere.

Artiklen fortsætter under annoncen

SF må ændre retorik og profil, hvis partiet ikke vil fremstå som populistisk opposition – og Jørgensen som bitter og frustreret. Den form for skyggeboksning hindrer samarbejde.

Sønderborg kan kun lykkes, når vi lykkes sammen – og det er det, vælgerne skal vide.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

21. juli 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Nu begynder byggeriet af nyt naturhus til daginstitutioner

21. juli 2026 Politik

Nu går byggeriet af et nyt naturhus til daginstitutioner i gang ved Frydendal på Kær Vestermark. Naturhuset skal danne rammen om et permanent naturtilbud for børn fra Midtbyens Naturbørnehus og Børnehuset Parken, hvor naturen fortsat bliver en central del af hverdagen og læringen. Den nye bygning opføres i tilknytning til Naturvejledernes base ved Frydendal og […]

Læs mere...