KV25: Derfor skal du stemme på Moderaterne – Liste M

Moderaterne. Arkiv

Moderaterne. Arkiv

17. november 2025 Kommunalvalg Skrevet af: Redaktion

SønderborgNYT har bedt alle de opstillingsberettigede partier til kommunalvalget 2025 om at fortælle, hvorfor sønderborgerne bør stemme på dem.

Spidskandidat Preben Thorsen fra Moderaterne skriver:

Lilla er den farve du finder på midten, din stemme på Preben eller Jesper fra Moderatere er en stemme på samling hen over midten med løsninger der holder. Vi vil balance i by og land og vi lægger ikke skjul på at vi, med vores indtræden i byrådet vil omfavne de små og mellemstore byer i Sønderborg kommunen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi har løsninger der sætter gang i udvikling, og ikke afvikling af livet på ” landet”. Madkultur, turisme og fokus på lokale fødevare er et område hvor der er stort potentiale for udvikling i landdistrikterne i Sønderborg kommune, vi vil derfor tilskynde oprettelsen af et forum hvor landbrug, fødevareproducenter og restaurationsbranchen for rum til udvikling af nye produkter.

Sol og vind energi anlæg kommer vi ikke ude om, men lokalbefolkningen skal ikke føle sig stavnsbundet i jagten på at realisere VE-anlæg på de udpegede områder. Vi finder det uacceptabelt, at ventetiden for nogle allerede nu har været flere år – og i værste fald kan strække sig helt frem til 2035. Det er vigtigt for os i Moderaterne, at der arbejdes med projekter, hvor der kan skabes lokalt medejerskab.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis det ikke er muligt at finde aktører, der vil opstille og drifte anlæggene på disse forudsætninger, så skal områderne tages ud af perspektivområdeplanen for VE-anlæg på landbrugsjord.

Da næsten alle områder har været i spil siden vedtagelse 2023 mener vi ikke at de berørte beboere skal gå i usikkerhed ud over 2030. Er der ikke fundet enighed om opstilling af anlæg før, skal området udtages som perspektiv område.

Vi vil have flere boliger tilpasse seniorer, bofællesskab og lokalplejehjem i landdistrikterne. Vi bliver flere ældre -ikke færre. Rigtig mange seniorer har ønske om at fraflytte familievenlige huse i landdistrikterne, det giver god mening at frigøre bolig kapacitet for børnefamilier så balancen med borgersammensætning opretholdes for et aktivt landsbyliv – at kunne holde gang i skole og byen som helhed.

Artiklen fortsætter under annoncen

Et stærkere erhvervsliv, en stærkere kommune, tid er en faktor for virksomheder, derfor skal der mere ” muskler” til erhvervsservice så der sikres en hurtig godkendelse proces ved nyetablering, det gælder især små spirende virksomheder der har brug for mere viden og vejledning i opstart.

Din stemme på Preben eller Jesper fra Moderaterne er en stemme på et samlet byråd.

Her kan du læse mere om Moderaterne i Sønderborg.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...