SDU vil etablere et nyt datacenter i Sønderborg, som skal give forskere adgang til avanceret regnekraft til kunstig intelligens og supercomputing og samtidig vise, hvordan datacentre kan drives mere energieffektivt. Datacentret udvikles sammen med Danfoss og HPE og skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og udviklingsprojekt.
Ifølge SDU bygger projektet videre på SDU eScience Centrets arbejde og den nationale platform ‘UCloud’, som leverer supercomputerressourcer til danske universiteter.
”Vi er stolte af, at vi med det nye datacenter kan kombinere forskning, bæredygtighed og teknologisk innovation i ét samlet projekt. Det er ikke kun en investering i fremtidens forskning, men også et konkret eksempel på, hvordan SDU skaber værdi for samfundet ved at bidrage til den grønne og digitale omstilling i Danmark”, fortæller Thomas Buchvald Vind, universitetsdirektør ved SDU, i en pressemeddelelse.
Danfoss leverer køling og varmegenvinding, så overskudsvarmen fra datacentret kan genanvendes, og driftstal skal bruges til at optimere løsningerne. ProjectZero støtter også initiativet med målet om et CO₂ neutralt energisystem i området i 2029.
”Hos Danfoss er vi stolte af at støtte SDU med vores unikke køle- og varmegenvindingssystemer, som reducerer projektets miljøaftryk og viser, at grøn datacenterteknologi er en realistisk vej frem. Samarbejdet giver os en unik mulighed for at demonstrere, hvordan tværindustrielt samarbejde kan skabe bæredygtige løsninger, og det beviser, at bæredygtighed, teknologisk udvikling og kommercielt attraktive tiltag kan gå hånd i hånd”, fortæller Sune T. Baastrup, Chief Information Officer hos Danfoss.
HPE leverer den modulære datacenterløsning og infrastrukturen.
”HPE er en af verdens førende leverandører af HPC- og AI-infrastrukturer, og vi er stolte af at samarbejde med Syddansk Universitet om at modernisere deres suveræne AI-datacenterkapabilitet for at fremme forskning,” siger Carsten Nielsen, Vice President og Managing Director for Nordic Cluster hos HPE.
”Vi ser frem til de videnskabelige opdagelser, som danske forskere vil gøre som følge af dette samarbejde”






















