Statsministeren har søndag formiddag udskrevet Skolevalg 2026, og dermed rykker demokratiet igen helt ind i klasselokalerne – også i Sønderborg. I de kommende tre uger skal unge mellem 13 og 17 år prøve kræfter med politik, holdningsdannelse og demokratisk debat, før de den 29. januar sætter deres kryds på stemmesedlen.
I Sønderborg Kommune deltager seks skoler i Skolevalg 2026: Oksbøl Friskole, Augustenborg Skole, Nydamskolen, Dybbøl-Skolen, Deutsche Schule Sonderburg og Friskolen Østerlund. Samlet set betyder det, at 475 elever bliver en aktiv del af skolevalget og dermed får mulighed for at opleve demokrati i praksis.
Allerede tidligere har skolevalget skabt politisk debat lokalt. Mærkesagen ‘Anerkend Palæstina som selvstændig stat’ blev foreslået af Dansk Ungdoms Fællesråd, men Folketingets Præsidium valgte at sige nej til at lade emnet indgå i det officielle program for Skolevalg 2026.
Dermed er Israel-Palæstina-konflikten ikke en del af de fælles nationale debattemaer, men det kan den blive i Sønderborg.
På byrådsmødet i juni sidste år stillede Enhedslistens Asger Romme Andersen et forslag om, at skolebestyrelserne i Sønderborg Kommune – i samråd med skolernes elevråd – selv skulle kunne beslutte, om Israel-Palæstina-konflikten og spørgsmålet om anerkendelse af Palæstina som selvstændig stat kan drøftes lokalt i forbindelse med skolevalget.
Efter en næsten times lang debat i byrådssalen besluttede et flertal at følge Enhedslistens forslag, og skolebestyrelserne har dermed fået mandat til selv at afgøre, om emnet kan indgå i den politiske debat på den enkelte skole.
Skolevalg arrangeres af Folketinget og Børne- og Undervisningsministeriet ved Styrelsen for Undervisning og Kvalitet i samarbejde med Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF). Formålet er at styrke unges demokratiske engagement, øge deres politiske selvtillid og forberede dem på at deltage aktivt i det repræsentative demokrati.
Skolevalg afholdes hvert andet år og er et gratis undervisningsforløb bestående af tre moduler á to lektioner, der løber over tre uger. Eleverne arbejder med politiske mærkesager, producerer nyhedsindslag, lærer om det formelle demokrati og kan deltage i debatter med ungdomspartierne.
Forløbet afsluttes på valgdagen den 29. januar, hvor eleverne stemmer på det parti, de er mest enige med.






















