CIE i Sønderborg sikrer 10 nye bevillinger til Power-to-X-projekter

CIE får millioner til Power-to-X-udvikling. Arkivfoto
CIE får millioner til Power-to-X-udvikling. Arkivfoto
15. februar 2025 Uddannelse Skrevet af: Michael Kjær

Center for Industriel Elektronik (CIE) har sikret sig hele ti bevillinger til projekter, der vil sætte nye standarder for Power-to-X-teknologi og styrke den grønne omstilling.

I december modtog centret seks FMCV-, to EUDP-, ét GUDP- og ét Eurostar-projekt. En af de mest markante bevillinger er projektet Konkurrencedygtig PtX, der med et budget på knap 30 millioner kroner har til formål at revolutionere brintproduktion.

Projektet baserer sig på HydroGen2-konceptet – en modulopbygget og skalerbar løsning, der kan reducere produktionsomkostningerne med op til 30 %. Målet er at gøre Power-to-X mere økonomisk attraktivt og klar til global eksport.

Artiklen fortsætter under annoncen

”De mange bevillinger understreger, at vi står i en afgørende tid for udviklingen af ikke blot Power-to-X-teknologi, men den grønne omstilling generelt. Vores forskning kan ikke bare sænke omkostningerne, men også accelerere den grønne omstilling. Samarbejdet med industrien er nøglen til at omsætte forskning til reel impact”, siger professor Thomas Ebel, leder af CIE, i en pressemeddelelse.

Han fremhæver, at virksomheder som Stiesdal Hydrogen, Everfuel og Welcon har en unik position til at drive udviklingen af Power-to-X-teknologien.

Artiklen fortsætter under annoncen

I samspil med SDU’s forskningsmiljø, Fredericia Maskinmesterskoles tekniske ekspertise og Work-Live-Stays initiativer for kompetenceudvikling skabes en stærk platform. Dette sikrer ikke blot en styrket lokal arbejdsstyrke, men også at grænseregionen forbliver en vigtig spiller i udviklingen af Power-to-X-teknologi. Det skriver CIE i en pressemeddelelse.

19. marts 2025 Politik, Sønderborg

Borgmesteren: Vi arbejder hårdt på at blive 77.000 indbyggere, men det er ikke afgørende at nå det præcist i 2030

19. marts 2025 Politik

Alle i byrådet, bortset fra Enhedslisten, står bag målsætningen om, at Sønderborg Kommune skal have 77.000 indbyggere i 2030, men på et pressemøde efter onsdagens møde i økonomiudvalget, sagde borgmester Erik Lauritzen, at det ikke er så vigtigt, om det lige præcis er i 2030, at der skal være 77.000 sønderborgere. ”Nej, det er ikke […]

Læs mere...