Debat: Konservativ er skuffet over de røde partier

Henrik Nielsen. Privat foto
Henrik Nielsen. Privat foto
15. oktober 2022 Folketingsvalg Skrevet af: Redaktion

Henrik Nielsen, Konservative, skriver:

Jeg bliver simpelthen så skuffet over de røde partier i denne valgkamp.

Vi i det Konservative Folkeparti har gang på gang forsøgt at forklare, hvorfor og hvordan vi skal sikre vores borgeres fremtid i hjemmeplejen og på plejehjemmene.

Vi ville så gerne sikre, at vores ældre medborgere får mere frihed og at vores personale får mindre bureaukrati og mere tillid. Mere tillid giver gladere medarbejdere, og gladere medarbejdere giver gladere borgere – hvorfor er de røde partier så meget i mod det?

Artiklen fortsætter under annoncen

Det virker som om, at især Socialdemokratiet følere det som et personlig angreb mod deres kontrol-gen, og retten til at bestemme over ethvert individ.

Vi i den blå lejr vil så gerne give alle ældre retten til at bestemme over eget liv, og med de priser man betaler for en plejehjemsplads i Sønderborg, så er der rigelig med penge.

Eksempelvis koster en bolig på et offentlig plejehjem lidt over 23.000 kroner i indskud og en månedlig husleje på 5.826 kroner. Hertil kommer udgifter til el, vand og varme.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det er altså rigtig mange penge, når der så også står et rødt minus ved ekstra ydelser.

Tager vi nu et kig på et friplejehjem i Sønderborg, så er prisen fra 18.000 kroner i indskud og fra 6.620 kroner i husleje inklusiv vand, el og varme. Og så er der her muligheder for tilvalg af ekstra ydelser.

Så kære socialdemokrater, skulle vi ikke hurtigst muligt får stoppet den skræmmekampagne i fører med, at vi kun vil give de mest velhavende frihed?

Som bevist herover kan det sagtens lade sig gøre til ordentlige priser.

14. februar 2025 Samfund, Sønderborg

Oplev 103 gratis naturoplevelser i Sønderborg

14. februar 2025 Samfund

Naturkalenderen for Sønderborg Kommune er nu udkommet, og i år byder den på hele 103 ture og arrangementer i samarbejde med Naturvejlederne Sønderborg og de grønne foreninger. Alle arrangementerne er gratis og giver mulighed for at opleve den lokale natur på tæt hold. “Naturkalenderen for 2025 indeholder 43 spændende ture, som sætter fokus på den […]

Læs mere...