I dag, søndag, vendte Radio Als tilbage og lytterne kommer til at høre en god blanding af sprudlende musik, lokale nyheder samt masser af indslag og interviews. Manden bag Radio Als er den kendte Flemming Nissen og han har virkelig glædet sig til igen at underholde lytterne.
”Det er både spændende og nervepirrende at genåbne Radio Als”, siger Flemming Nissen til SønderborgNYT. Han fortæller videre, at det har taget tid at blive klar.
”Der var mange aftaler, som skulle på plads, der skulle købes udstyr og jeg skulle teste, at teknikken virker, men endelig sender jeg og det er dejligt”, siger han.
Med til åbningen af den lokale radio var borgmester Erik Lauritzen.
”Det er rigtigt dejligt, vi har fået Radio Als, så de mange foreninger, der ellers ikke har mange chancer for at være synlige i mediebilledet, får muligheden for at blive hørt – og så ved vi jo, at Flemming Nissen er en populær radiovært, så det er alletiders”, siger borgmesteren til SønderborgNYT.
Alle kan lytte med, uanset hvor de er, fordi Radio Als er en ’internet-radio’, som kan streames gratis via en app eller Radio Als’ hjemmeside.