Kultur og Idrætsnatten indkalder til ekstraordinær generalforsamling

Ekstraordinær generalforsamling skal finde ny bestyrelse. Arkiv

Ekstraordinær generalforsamling skal finde ny bestyrelse. Arkiv

DET SKER Skrevet af: Michael Kjær

Bestyrelsen for foreningen bag Kultur- & Idrætsnatten gør nu endnu et forsøg på at få valgt en bestyrelse, efter det ikke lykkedes at vælge en ny bestyrelse på den ordinære generalforsamling i februar.

Det sker på en ekstraordinær generalforsamling mandag den 9. marts 2026 kl. 17:00 i Auditoriet på Kasernen i Sønderborg.

Situationen er alvorlig, for hvis det ikke lykkes at få valgt de nødvendige bestyrelsesmedlemmer, kan konsekvensen i sidste ende blive en opløsning af foreningen. Dermed er det ikke blot poster i en bestyrelse, der skal besættes – det er selve fundamentet for Kultur- og Idrætsnatten, der står på spil.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er fortsat stor opbakning til Kultur- og Idrætsnatten i Sønderborg, og arbejdet med at sikre arrangementets fremtid er allerede godt i gang. Interessen for at engagere sig i bestyrelsesarbejdet er tilstede, og flere har meldt sig på banen.

”Vi har fået en hel del henvendelser fra personer, der gerne vil være med til at drive det populære arrangement videre, som hvert år tiltrækker omkring 25.000 besøgende”, siger formand Rune Dohrmann.

Flere interesserede har allerede meldt sig klar til at tage del i bestyrelsesarbejdet, men der mangler fortsat et par engagerede kræfter for at sikre en fuldtallig bestyrelse. Målet er at få de sidste pladser besat, så arbejdet kan fortsætte med fuld styrke.

Artiklen fortsætter under annoncen

Ifølge udtalelser fra Socialdemokratiets byrådsmedlem Jesper Larsen er forvaltningen positivt indstillet på at få gennemført Kultur- og Idrætsnatten i 2026 i et tæt samarbejde med foreningerne og den kommende bestyrelse, oplyser Rune Dohrmann.

Den tidligere bestyrelse har allerede gennemført et omfattende forarbejde, hvor ansøgninger og koordinering med blandt andet kommunen, Slots- og Kulturstyrelsen, politi, brandvæsen og havn er på plads.

Dermed kan en ny bestyrelse i højere grad koncentrere sig om de sidste praktiske detaljer og samtidig rette blikket fremad. Ambitionen for den nye bestyrelse rækker længere end blot årets arrangement.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der skal udarbejdes en langsigtet plan for Kultur- og Idrætsnattens udvikling samt et budget, der kan indgå i de kommunale budgetforhandlinger til august.

Rune Dohrmann lægger ikke skjul på sin optimisme.

”Jeg mærker tydeligt, at der er en stor vilje til, at Kultur- og Idrætsnatten skal fortsætte i fremtiden. Derfor er jeg også sikker på, at vi får en bestyrelse på plads den 9. marts”.

Han opfordrer alle med interesse for Kultur- og Idrætsnatten til at møde op og høre mere om arbejdet – og ikke mindst om mulighederne for at blive en del af bestyrelsen bag et af kommunens største fælles arrangementer.

Artiklen fortsætter under annoncen

Den ekstraordinære generalforsamling holdes mandag den 9. marts 2026 kl. 17:00 i Auditoriet på Kasernen i Sønderborg og tilmelding  senest den 8. marts 2026 på mail [email protected].

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Nu begynder byggeriet af nyt naturhus til daginstitutioner

21. juli 2026 Politik

Nu går byggeriet af et nyt naturhus til daginstitutioner i gang ved Frydendal på Kær Vestermark. Naturhuset skal danne rammen om et permanent naturtilbud for børn fra Midtbyens Naturbørnehus og Børnehuset Parken, hvor naturen fortsat bliver en central del af hverdagen og læringen. Den nye bygning opføres i tilknytning til Naturvejledernes base ved Frydendal og […]

Læs mere...