For 26. gang blev Idræts- og Kulturnatten afholdt, og traditionen har for længst bidt sig fast som et af årets store samlingspunkter i Sønderborg. Den første fredag i september rykker foreningslivet ud i bybilledet, og både børn, unge og voksne kan prøve kræfter med aktiviteter og opleve kulturen helt tæt på.
Blandt de mange foreninger var Sønderborg Pipes and Drums, der med store trommer og sækkepiber trak nysgerrige forbipasserende til.
“Vi vil gerne vise os frem, så folk kan se, hvem vi er, og samtidig opfordre til, at flere kommer og spiller trommer og sækkepiber med os”, fortalte Rikke Nielsen fra foreningen.
Der var da også mange interesserede gæster, der ikke kunne holde fingrene fra de store trommer.
”Folk vil meget gerne komme hen og se, der er mange nysgerrige børn og forældre, der vil hen og tromme. Der kan musik bare ét eller andet”.
Men det var ikke kun forældre og børn, der nød Kulturnatten. Også mange ældre voksne havde fundet vej til havnefronten. Blandt dem var Christa Hallgren Kaad og Helle Boye, der sad på en bænk med et glas vin i solen og nød den summende stemning.
“Vi er kommet for hyggen. Her er en fantastisk atmosfære, og man møder altid nogen, man kender. Vi vil jo gerne støtte op, når der sker ting i byen”, sagde de.
Christa tilføjede: “Sidste år gik jeg hele gaden op og ned for at se alle foreninger, men der er mange gengangere, og gaden bliver længere og længere for hvert år, der går”.
Der var da også over 100 foreninger og stande, som Sønderborgenserne kunne gå på opdagelse i. Et par meter derfra deltog også iPole, hvor indehaver Sara Lind glædede sig over at kunne vise foreningens arbejde frem.
“Det er en fantastisk mulighed for at vise, hvem vi er, og hvad vi kan. Vi øver os op til Kulturnatten med shows, og her kan vi vise, at pole er en sport – også for børn. Klichéen om, at pole er noget andet end en sport, er ved at forsvinde, og kontakten til folk er helt vild. Vi havde over 300 tilskuere til showet i år, og det er virkelig fedt”, fortalte hun.
Det er 26. gang, at Idræts- og Kulturnatten løber af stablen, og igen i år viste aftenen, at Sønderborgs foreningsliv kan samle hele byen på tværs af aldre og det glædede formanden for Kultur- og Idrætsnatten Rune Dohrmann:
“Det var fantastisk at se, hvordan byen levede på havnekajen her til aften. Kultur- og Idrætsnatten er et bevis på, hvad vi kan skabe sammen – for og med hinanden”.
Samarbejdet med frivillige foreninger og ildsjæle har været en bærende kraft bag arrangementets succes, og arrangørerne sender en særlig tak til alle, der har bidraget før, under og efter arrangementet:
“Uden de frivillige – og det lokale engagement – var det her ikke muligt. Det er fællesskab i praksis”, siger Mads Jacobsen, frivillig hjælper ved årets arrangement






















