Socialistisk Folkeparti er klar til byrådsarbejdet, efter at partiet fik et enkelt mandat ved tirsdagens kommunalvalg. Det bliver Susanne Blegvad Posselt, der får plads i byrådssalen.
SF var spået en større tilslutning end det ene mandat, det endte med, men Susanne Blegvad Posselt er alligevel tilfreds med resultatet:
”Jamen, jeg kan jo ikke så godt sige, at jeg ikke er tilfreds. Jeg er da glad for, at jeg er kommet ind, men jeg havde jo gerne set, at vi havde været to, der var kommet ind. Men nu er det sådan, at det kun er mig, men det er jeg jo selvfølgelig mega glad for”, siger Susanne Blegvad Posselt i et tv-interview til SønderborgNYT.
Hun peger på, at der var små midler til valgkampen, men nu skal der føres SF-politik fra byrådssalen. Hun vil kæmpe hårdt for sine mærkesager – blandt andet folkeskoleområdet, hvor hun får næstformandsposten i Børne- og Uddannelsesudvalget.
”Nu kommer jeg ind med den kompetence, jeg har inden for folkeskolen og børn i det hele taget, og det tror jeg da, at man vil profitere af. Vi har alt for mange børn, som ikke trives. Det er helt klart noget, jeg vil gå ind og kæmpe for. Inklusion er, synes jeg, ikke optimal, og den skal vi helt klart også forbedre”, siger det nyvalgte byrådsmedlem.
Udover næstformandsposten i Børne- og Uddannelsesudvalget får hun også næstformandsposten i Natur-, Klima- og Miljøudvalget. Det var et bevidst valg at få to næstformandsposter frem for en udvalgsformandspost.
”Jeg vekslede en formandspost til to næstformandsposter, så jeg også kunne få et aftryk i Natur-, Klima- og Miljøudvalget, som jeg jo rigtig gerne ville også. Så det er faktisk mit eget valg”, siger Socialistisk Folkepartis Susanne Blegvad Posselt.
Du kan se hele tv-interviewet med Susanne Blegvad Posselt her.




















