Charlotte Prösch, Det konservative Folkeparti, skriver:
Læserindlæg: At bruge flere kommunale skattekroner på også at finansiere kommunale studiejob til udenlandske studerende, (så de dermed kan hæve den lukrative danske SU) – det må da være en nytårsspøg?
Men nej, den er desværre go´nok, – Stephan Kleinschmidt, Slesvigsk Parti, ønsker sammen med andre partier i byrådet, at Sønderborg Kommune tager ansvar og åbner op for kommunale studiejob for kommunale skattekroner. Studiejob er essentielt, men de skal ske i den private sektor. Basta.
Det er vigtigt med udenlandske studerende af hensyn til fremtidig arbejdskraft for kommunens virksomheder. Jobgarantien fra 2022 til ingeniører er en klog fokuseret strategi og her bliver hovedparten boende. Men vær obs, den garanti gælder ikke for øvrige SDU-uddannelser.
Alligevel synes det nuværende byråd helt forblændet af udenlandske studerende, og må åbenbart regne med, at de alle bliver boende i vores kommune. Der investeres, planlægges og prioriteres i den helt store skala, når emnet hedder stdueiboliger til udenlandske studerende.
Forskningsrapporter påpeger imidlertid at kun 44% af udenlandske studerende (inden for alle uddannelses-tilbud) bliver i Danmark efter endt studie og ca. 2 års job, her er Sønderborg Kommune ikke nævnt specifikt.
Det virker lidt som fugle på taget at investere så massivt i de udenlandske studerende ….. når vi tænker på de mange huller der er i den borgernære velfærd, ældreplejen og folkeskolen for blot at nævne nogle af de områder, som trænger til et konservativt og dermed fornuftigt eftersyn.
Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].