Læserindlæg: Lad os give Nordals’ fjernvarmekunder en reel håndsrækning

Arkivfoto

Arkivfoto

3. oktober 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Jimmy Simonsen, Nordborg, byrådsmedlem for Venstre, skriver:

Læserindlæg: Kom i arbejdstøjet frem for afvisningshumør

Den forgangene uge, bød på flere muligheder for at give en håndsrækning til fjernvarmekunderne på Nordals.

Jeg og Venstre appellerede til at vi i den forbindelse og i fællesskab tog arbejdstøjet på og brugte ekstra tid på at vende løsninger frem for at stemme forslag ned og grave efter argumenter til afvisninger – det fordi jeg havde håbet, at der ville være opbakning til at gå i dialog og finde brugbare løsninger til gavn for fjernvarmekunderne på Nordals, løsninger der skal gøre det billigere at være kunde ved SONFOR varme.

Artiklen fortsætter under annoncen

ØU og byrådet skulle behandle sager om en lavere garantiprovision og et ønske om betaling af regningen fra oprensningen af forureningen fra det gamle kraftvarmeværk i Nordborg såvel som en ‘afløftning’ af den historiske og gamle underdækning som det oprindelige bolig-fjernvarme-selskab tog med ind i SONFOR Varme, dengang Nordals fjernvarme, da Sønderborg Kommune pålagde forsyningen opgaven med at udrulle fjernvarme på Nordals efter Sønderborg Varme igen havde takket nej til at påtage sig opgaven.

Artiklen fortsætter under annoncen

Her tænker jeg især på de nytilkommende kunder, som ikke har været en del af denne historiske underdækning.

Det havde alle været gode konkrete håndsrækninger til fjernvarmekunderne på Nordals – for hvorfor i alverden skal de betale betydeligt mere i garantiprovision (afgift) til kommunen end de øvrige fjernvarmekunder i kommunen bare fordi det er et offentligt ejerselskab? Det er forskelsbehandling og det er ikke rimeligt.

Eller tag oprensningen af den forurenede grund efter det gamle kraftvarmeværk i Nordborg. Midt i Sønderborg by på DSB-grunden, betaler alle skatteborgere i kommunen for oprydningen efter forureningen, tilsvarende hvis der skal ryddes op i lufthavnen eller andre steder i kommunen.

Artiklen fortsætter under annoncen

En fusion med Sønderborg Varme og det arbejde skal speedes op, en fusion som jeg ser, er eneste rigtige løsning, med alle de synergier ved en fusion.

Så lad os nu komme i arbejdstøjet og se på løsninger fremfor afvisninger, der ikke hjælper kunderne overhovedet. Og nej, det behøver ikke være de forslag jeg og Venstre kommer med – stil gerne selv forslag, så ser jeg og Venstre gerne på dem! I Venstre forbliver vi i arbejdstøjet og vi tager ansvar også når det er svært.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...