Magnus Elgaard Petersen er klar til I-Pris-finalen

Magnus Elgaard Petersen. Foto: Ole Kæhler

Magnus Elgaard Petersen. Foto: Ole Kæhler

7. november 2024 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Den 5. december er Magnus Elgaard Petersen med i finalefeltet, der skal konkurrere om I-Prisen, når der er Business Event på BC Syd. Her er der fem iværksættere, som skal pitche deres forretningsideer og et dommerpanel afgør, hvem af dem, der løber med sejren.

”Min forretning hedder 2Marketing og den har jeg lavet ud fra min anden virksomhed, 2AI, hvor jeg har holdt kurser om AI og udviklet produkter til virksomheder”, siger Magnus Elgaard Petersen til SønderborgNYT.

Hans nye virksomhed, 2Marketing, kan hjælpe virksomheder med deres markedsføring.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Håndværkere og andre mindre virksomheder vil gerne være mere synlige og det tager tid at lave materialet. Derfor er jeg i gang med en app-løsning, der kan fuldautomatisere hele markedsføringen på de sociale medier. På app’en kommer der forslag med relevant indhold og man vælger derefter tidspunktet for, hvornår det skal udgives – og app’en laver det hele”, siger Magnus Elgaard Petersen og tilføjer, at app’en ved, hvad der fungerer for de enkelte brancher.

”Hvis eksempelvis en tømrer har sat et nyt køkken op hos en kunde, så kan han tage et billede af det med sin mobil og skrive eller indtale nogle ord om køkkenet, så kan app’en lave et brugbart opslag med et klart budskab. Ja, jeg sagde ’indtale’ og den funktion er lavet, fordi der jo er nogle mennesker, som er ordblinde”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Med i finalen er også Bhushan Patil med virksomheden Unplugged, Lauge Borg med E-SG Gloud, Ayesh Alagh med Jumplabs og Jonathan Leuba med Uniclub.

En af dem kan gå hjem fra finalen med en kontant pengepræmie på 25.000 kroner – og der er også et gratis kontor i Domicilets start-up miljø i 12 måneder samt et struktureret vejledningsforløb med Sønderborg Vækstråds erhvervskonsulenter i 12 måneder samt mulighed for coaching og sparring med medlemmer af det lokale bestyrelsesnetværk, Best.Syd.

Artiklen fortsætter under annoncen

2.-5. præmien er 5.000 kroner samt gratis vejledning og sparring med Sønderborg Vækstråds erhvervskonsulenter.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...