Matas: Hjælp materialistelev Sarah Kjelgaard gennem fagprøven

24. marts 2021 Uddannelse Skrevet af: Redaktion

Materialistelev Sarah Kjelgaard starter sin fagprøve i Matas Borgen Sønderborg næste uge, hvor hun åbner op for Diors luksusunivers, herunder både makeup, hudpleje og dufte.

Traditionen tro afslutter Sarah Kjelgaard sin 2-årige elevuddannelse med hendes selvvalgte fagprøve, som under normale omstændigheder ville være smækfyldt med quick-makeupper, håndmassager, kundeaftner og nærkontakt, men nu har restriktionerne vendt op og ned på hele hendes fagprøve.

Fagprøve under nedlukning

Artiklen fortsætter under annoncen

Matas Borgen er underlagt restriktioner for centre, hvilket har haft store konsekvenser for kundestrømmen i butikken, fordi store dele af kunderne tror, at Matas Borgen holder lukket.

”Jeg er naturligvis bekymret for hvilke konsekvenser pandemien får for min fagprøve.  Jeg har forsat et brændende ønske om, at inspirere og uddanne mine kunder”, fortæller Sarah Kjelgaard i en pressemeddelelse.

Nytænkning 

Hun valgt en anderledes indgangsvinkel til hendes fagprøve, og møder kunderne i øjenhøjde.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Jeg har valgt at lade de sociale medier få en stor rolle i min fagprøve. Jeg vil dagligt poste inspirerende og givende indhold på Matas – Sønderborg Borgens Facebook. Jeg håber på, at mine kunder vil lade sig inspirere, og dernæst komme ind og opleve Diors luksus univers i butikken, forklarer Sarah Kjelgaard.

Besøg Matas Borgen, og støt Sarah Kjelgaard og hendes fagprøve. Her har du muligheden for, at opleve forskellige aktiviteter, en masse gode tilbud og gaver.

19. juli 2026 DET SKER, Kultur, Gråsten

Tre dage med ringridning og fællesskab i Kværs

19. juli 2026 DET SKER

Kværs Ringriderforening inviterer til årets ringridning med masser af god stemning, rytterkonkurrence, cykelringridning og fællesskab. Det sker fra torsdag den 23. juli til lørdag den 25. juli på Ringriderpladsen i Kværs. Festlighederne starter torsdag klokken 19:00, hvor Kværs Forsamlingshus står for årets lottospil – der kan købes øl, vand, kaffe og grillpølser i pausen. Fredag […]

Læs mere...