Sønderborg Kommune har sat gang i en målrettet indsats for at forbedre læringsmiljøerne på kommunens folkeskoler. I 2025 er der afsat 4,9 millioner kroner til fem konkrete projekter på Hørup Centralskole, Sønderskov-Skolen, Nørreskov-Skolen, Dybbøl-Skolen og Nydamskolen.
Midlerne fordeles som en del af en bredere satsning under initiativet Skolernes årti – Fremtidens Skole, hvor der investeres i både større skolerenoveringer og løbende vedligeholdelse af eksisterende bygninger.
“Vi er enormt optagede af at skabe gode fysiske rammer for folkeskolerne, og Byrådet har i forbindelse med budget 2024-2027 prioriteret større investeringer i folkeskolernes fysiske rammer i regi af Skolernes årti – Fremtidens Skole. Parallelt med de store skolerenoveringer vedligeholdes bygningsmassen på skoleområdet fortsat, og det er de fem meget forskellige projekter et tegn på”, siger Jesper Smaling, byrådsmedlem for Socialdemokratiet og formand for Børne- og Uddannelsesudvalget.
De fem udvalgte projekter dækker både indendørs og udendørs forbedringer og er geografisk fordelt på skoler i hele kommunen.
“Det er gode projekter, der er med til at give eleverne bedre forhold og inspirerende læringsrum – både inde og ude. Jeg er samtidig meget glad for, at projekterne er godt fordelt geografisk på skoler i hele kommunen”, udtaler partifællen Jesper Larsen, næstformand for udvalget, i en pressemeddelelse.
Her kan du læse om de fem projekter:
Hørup Centralskole
Legeplads og udemiljøet på Hørup Centralskole renoveres og udvikles. Skolen har i samarbejde med VidensBy Sønderborg, og Designskolen Kolding udarbejdet en visionsplan. Den samlede anlægsramme estimeres til 2,6 mio. kroner. Der afsættes 2 mio. kroner, og så skal der være 450.000 kroner i egenbetaling samt tilsagn på fondsmidler på 150.000 kroner.
Sønderskov-Skolen
Ønsker at modernisere læringsmiljøerne i PLC, så det kan leve op til øgede krav fra PLC-bekendtgørelsen og samtidig understøtte projektbaseret undervisning. Projektet estimeres til 800.000 kroner. Der afsættes 600.000 kroner samt 200.000 kroner i egenbetaling .
Nørreskov-Skolen
To naturfagslokaler, fysik/kemi og biologi-natur/teknik, er nedslidte og imødekommer ikke moderne undervisningsprincipper for fagene. Skolen ønsker samtidig at give mulighed for direkte adgang til udearealerne og derved skabe et nyt læringsmiljø, der også inddrager naturen. Ombygningen er estimeret til 2,25 mio. kroner og finansieres med 1,25 mio. kroner i 2025 og 1 mio. kroner i 2026.
Dybbøl- Skolen
Skolens renovering centrerer sig udelukkende om klimaskærm og bygningsmasse. I forbindelse med gennemførelsen af renoveringens etape 7 ønsker skolen at modernisere klubbens læringsmiljøer. Idet der pågår en omfattende renovering af den bygningsmæssige del af området, og arbejdet udføres parallelt med renoveringen. Ombygningen er estimeret til 1 mio. kroner, som afsættes.
Nydamskolen
Taget på et skur ved Nydamskolens SFO fremstår kraftigt medtaget. For at sikre fortsat gode udearealer og brug af de faciliteter, der er til rådighed på skolen, ønskes taget udskiftet. Udskiftningen er estimeret til 50.000 kroner, der afsættes.



















