Nu åbner et nyt sted at spise i Augustenborg, hvor Balkan Bites vil give byen en ny smagsoplevelse med rødder i det balkanske køkken. Bag stedet står en familie, der længe har haft en drøm om at dele de retter og madtraditioner, de selv er vokset op med, og samtidig skabe et alternativ til det eksisterende udvalg.
“Mad har altid været en kæmpe del af vores kultur og hverdag, og vi har længe haft en drøm om at dele de smage og oplevelser med andre. Derfor føltes det helt naturligt at åbne vores eget sted”, fortæller ejer af Balkan Bites, Hajruz Salihi, til SønderborgNYT.
Valget faldt på Augustenborg, fordi familien så en mulighed for at tilføre noget nyt til byen, hvor de oplever, at der mangler variation i madudvalget, og hvor flere måske ikke kender retterne fra Balkan i forvejen.
“Vi så en mulighed for at bringe noget anderledes til byen. Mange kender måske ikke retterne, men når de først smager det, bliver de positivt overraskede”, fortæller Hajruz Salihi.
Maden tager udgangspunkt i enkle råvarer med fokus på smag og krydderier, som er kendetegnende for det balkanske køkken, og hos Balkan Bites er det vigtigt, at det stadig føles hjemmelavet, selv om det skal være nemt og hurtigt.
“Det skal være hurtigt og nemt, men stadig med kvalitet og en følelse af hjemmelavet mad. Man skal kunne komme forbi, få noget lækkert mad og samtidig mærke den gode stemning”, siger Hajruz Salihi.
Balkan Bites åbner i dag, fredag den 3. april 2026, på Storegade 22 i Augustenborg.














