Den populære lysfestival Universe After Dark får i år en markant opgradering. Efter to succesfulde år introducerer parken nu nye, spektakulære lysinstallationer og oplevelser, som vil være tilgængelige for parkens gæster i efterårsferien fra uge 42 og ind i uge 43. I år vil der være en række nye shows, der fastholder gæsternes opmærksomhed i længere tid og vil give en endnu mere medrivende og langvarig underholdning.
“For os er det vigtigt konstant at udvikle og forny vores gæsters oplevelser. Derfor har vi valgt at redesigne Universe After Dark, som i dette efterår har fået flere shows for både børn og voksne. Disse shows giver de besøgende en længere fortælling og demonstration af, hvad lys og lyd kan sammen. Vi ser meget frem til igen at byde alle velkommen til en god efterårsferie med shows og lys i mørket”, siger Mikael Vestergaard, salgs- og marketingchef Michael Vestergaard i en pressemeddelelse.
Det er tredje gang, gæsterne kan gå på stierne rundt i parken og blive klogere på lysets evner. Det kan de fra fredag den 11. oktober kl. 18:30. De kan blandt andet møde Robert Robot i et lysshow ved den 15 meter høje Sky Trail, opleve Rubens flammerør i et ildshow, se lysgopler og meget mere. Der kan nydes pandekager, Candyfloss med lys og der kan købes mad i parkens restauranter inden gåturen.
Fakta om Universe After Dark: Universe After Dark starter den 11. oktober og slutter den 26. oktober. Universe After Dark er en udendørsoplevelse. Tidspunkterne er fra kl. 18:30 til kl. 21:00. Gåturen rundt varer ca. en time. Der vil være specielle madboder. Billetter skal købes online. Parkering koster 50 kroner. Turen er kørestolsvenlig.
Alle normale aktiviteter og spisesteder er åbne i efterårsferien uge 42 fra kl. 10 til kl. 17.

















