På fredag er der igen læsemarathon på Nydamskolen

Pressefoto: Nydamskolen

Pressefoto: Nydamskolen

5. februar 2022 Uddannelse Skrevet af: Ole Kæhler

For tiende år i træk sætter Nydamskolen fokus på læselysten for 0. til 8. årgang elever op til vinterferien. Der er læsemarathon på skolen fredag den 11. februar, og det bliver traditionen tro med forfatterbesøg og masser af hygge i og på tværs af klasser.

Planlægningen sket på de præmisser, der var før februar, hvor restriktioner satte begrænsninger. Derfor er det traditionelle 24 timers læsemarathon i år planlagt som et flot program på seks timer, der nu gennemføres som en festlig og anderledes optakt til børnenes vinterferien.

Artiklen fortsætter under annoncen

Fordi restriktionerne er væk, kan flere klasser samles til de planlagte forfatterbesøg, ligesom det er muligt, at lade flere af aktiviteterne foregå på tværs af klasser, skriver Nydamskolen.

Gode og hyggelige læseoplevelser får læselysten til at vokse og gør læsning sjovt og let. Det er tanken bag Nydamskolens tilbagevendende begivenhed, hvor elever og lærere hengiver sig til læsning og litteratur.

Tidligere år har det kun været ca. 100 elever, der har deltaget i læsemarathon, men i år er det hele skolen – pånær 9. årgang, der forbereder projektopgave – som går i ‘læse-mode’.

Artiklen fortsætter under annoncen

I år får eleverne blandt andet besøg af Line Leonhardt, der fortæller 6.-8. årgang om at være forfatter, og der er besøg af forfatter Kasper Hoff der fortæller for 3.-5. årgang.

Kasper Hoff har blandt andet skrevet ‘Drengen der fik ting i hovedet’, ‘Gamerz’ og andre bøger, som flere af børnene sikkert kender. Og som vanligt kommer børnebibliotekar Karla Dons Jensen fra Sønderborgs bibliotek og spiller og læser højt for 0. til 2. årgang.

Imellem forfatterbesøgene er der arrangeret både analoge og digitale ‘genre-løb’ og selvfølgelig hygge-læsning i klasserne.

21. juli 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Nu begynder byggeriet af nyt naturhus til daginstitutioner

21. juli 2026 Politik

Nu går byggeriet af et nyt naturhus til daginstitutioner i gang ved Frydendal på Kær Vestermark. Naturhuset skal danne rammen om et permanent naturtilbud for børn fra Midtbyens Naturbørnehus og Børnehuset Parken, hvor naturen fortsat bliver en central del af hverdagen og læringen. Den nye bygning opføres i tilknytning til Naturvejledernes base ved Frydendal og […]

Læs mere...