Politiet har taget imod 126 ulovlige skydevåben

Politiet tager imod våben. Arkivfoto: Ole Kæhler

Politiet tager imod våben. Arkivfoto: Ole Kæhler

7. november 2024 112 Skrevet af: Michael Kjær

Siden fredag har Syd- og Sønderjyllands Politi modtaget 265 våbeneffekter og af dem er 126 skydevåben, 34 blankvåben og 105 er andre effekter, hvor hovedparten er ammunition, oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Vicepolitiinspektør Søren Vraa Larsen fra Syd- og Sønderjyllands Politi håber, at mange flere vil benytte sig af tilbuddet om frit lejde til at aflevere ulovlige våben, som varer måneden ud.

I hele november kan borgerne anonymt indlevere ulovlige våben til politiet, uden at blive sigtet for ulovlig våbenbesiddelse – det er en såkaldt frit lejde-aktion.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Vores mål er at få så mange våben som muligt ud af cirkulation her i politikredsen. Ethvert våben afleveret til politiet er ét våben mindre ude i samfundet. Et våben kan falde i forkerte hænder – for eksempel ved indbrud – og kan anvendes af kriminelle som rockere og bandemedlemmer til alvorlig kriminalitet eller skyderier i det offentlige rum til fare for andre”, siger vicepolitiinspektør Søren Vraa Larsen i en pressemeddelelse.

Politi tager mod våben på de tre politistationer i Sønderborg, Haderslev og Esbjerg i den almindelige åbningstid. Våbnene må af sikkerhedsmæssige hensyn ikke stilles uden for politistationerne, men skal afleveres i borgerekspeditionen. Dette kan gøres helt anonymt.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Vi håber, at mange benytter sig af den sjældne mulighed, som frit lejde-aktionen tilbyder, nemlig at alle borgere anonymt og uden at blive sigtet for den ulovlige våbenbesiddelse kan aflevere ulovlige våben til politiet”, siger Søren Vraa Larsen.

20. juli 2026 Sport, Sydals

Kitesurfere kæmper for deres paradis på Kegnæs

20. juli 2026 Sport

Tre kolleger på Sønderborg Værktøjsfabrik, Søren Stasiak, Dan Christensen og Kim Nissen, taler for tiden dagligt om, hvornår der mon kommer vind til at kitesurfe ved Katholm på Als. De elsker at stå ud på lavt vand med sandet bund og vestenvind i sejl og hår. På det sidste er der trukket mørke skyer op […]

Læs mere...