DGI Sønderjylland Skydning har holdt Sønderjydsk Mesterskab på 50 m Riffel på Grænseegnens skydebaner i Kruså. Der deltog 71 skytter, skriver DGI.
Kredspokalen For Børn og Junior blev vundet af Sønderborg Skyttekreds med 992/53 på anden pladsen Vojens Skytteforening med 979/40.
Finale Børn. 1. Lukas Karstensen Vojens Skytteforening2. Malte Lautrup Sparta Idrætsforening og 3. Simon Frisk Lund Sønderborg Skyttekreds
Finale Voksen Stilling 1. Jens Faurbye Vojens Skytteforening 2. Henning Sørensen Grænseegnens Skytteforening og 3. Jens E. Christiansen Sundeved Skytteforening
Finale Junior 1. Liane Filtenborg Sparta Idrætsforening 2. Rasmus Knudsen Nissen Sønderborg Skyttekreds og 3. Jamie Illner Sønderborg Skyttekreds.
Mesterskab BK1. 1. Lukas Karstensen Vojens Skytteforening 2.Daniela Plath Grænseegnens skytteforening og 3. Simon Frisk Lund Sønderborg Skyttekreds.
Mesterskab BK2. 1. Yashwanth J. Kumar Sønderborg Skyttekreds 2. Christian Dankert Sønderborg Skyttekreds og 3. Camilla Kock Sønderborg Skyttekreds.
Mesterskab BK3. 1. Toke Jensen Grænseegnens Skytteforening 2. Marcus F. Thomsen Sønderborg Skyttekreds 3. Andreas Frisk Lund Sønderborg Skyttekreds.
Mesterskab J1. 1. Liane Filtenborg Sparta Idrætsforening 2. Rasmus Knudsen Nissen Sønderborg Skyttekreds og 3. Mathias Kooijman Vojens Skytteforening.
Mesterskab J2. 1. Jamie Illner Sønderborg Skyttekreds 2. Kristine Westphal Vojens Skytteforening og 3. Karoline Skade Vojens Skytteforening.
Mesterskab ST1. 1. Jens Faurbye Vojens Skytteforening
Mesterskab ST2. 1. Henning Sørensen Grænseegnens skytteforening 2. Jens E. Christiansen Sundeved Skytteforening.
Mesterskab ST3. 1. Torben Hansen Vojens Skytteforening 2. Peter Kiel Sundeved Skytteforening
Mesterskab SE1. 1. Leif Kristensen Grænseegnens Skytteforening 2. William Kjær Vojens Skytteforening 3. Bent Norlander Gråsten Skytteforening
Mesterskab SE2. 1. Marie Sørensen Nordals Skyttekreds 2. Gunnar holm Rasmussen Sønderborg Skyttekreds 3. Gert Jessen Sønderborg Skyttekreds
Mesterskab Å1. 1. Anita Grove Koppeheel Grænseegnens Skytteforening 2. Jimmy Illner Sønderborg Skyttekreds
Mesterskab Å2. 1. Mille Flindt Vojens Skyttekreds 2. Reha-Sophia Raarup Grænseegnens Skytteforening3. Henrik Autzen Sønderborg Skyttekeds.
Mesterskab Fri, 1 Hans Otto Matthiesen Sønderborg Skyttekreds 2. Mona Rønnow Sønderborg Skyttekreds 3. Tommy T. Andersen Sønderborg Skyttekreds.
Hovedskydning:
Klasse BK1. 1. Lukas Karstens Vojens Skytteforening 2. Simon Frisk Lund Sønderborg Skyttekreds 3. Line Nørskov Jensen Sønderborg Skyttekreds
Klasse BK2. 1. Yashwanth J. Kumar Sønderborg Skyttekreds 2. Christian S. Dankert Sønderborg Skyttekreds 3. Camilla Kock Sønderborg Skyttekreds
Klasse BK3. 1. Marcus T. Frostholm Sønderborg Skyttekreds 2. Anders Frisk Lund Sønderborg Skyttekreds 3. Toke Jensen Grænseegnens Skytteforening
Klasse J1. 1. Liane Filtenborg Sparta Idrætsforening 2. Rasmus Knudsen Nissen Sønderborg Skytteforening 3. Mathias Kooijman Vojens Skytteforening
Klasse J2. 1. Jamie Illner Sønderborg Skyttekreds 2. Nikolaj Lavad Clausen Sønderborg Skyttekreds 3. Line Thomsen Vojens Skytteforening
Klasse ST1 1. Jens Faurbye Vojens Skytteforening
Klasse ST2. 1. Jens E. Christiansen Sundeved Skytteforening 2. Henning Sørensen Grænseegnens Skytteforening
Klasse ST3. 1. Torben Hansen Vojens Skytteforening 2. Peter Kiel Sundeved Skytteforening
Klasse SE1. 1. Leif Kristensen Grænseegnens Skytteforening 2. William Kjær Vojens Skytteforening 3. Karl Jon Hansen Vojens Skytteforening
Klasse SE2. 1. Gunnar Holm Rasmussen Sønderborg Skyttekreds 2. Marie Sørensen Nordals Skyttekreds 3. Gert Jessen Sønderborg Skyttekreds.
Klasse Å1. Anita Grove Koppeheel Grænseegnens Skytteforening 2. Jimmy Illner Sønderborg Skyttekreds
Klasse Å2. 1. Rhea-Sopia Raarup Grænseegnens Skytteforening 2. Mille Flint Vojens Skytteforening 3. Henrik Autzen Sønderborg Skyttekreds.
Klasse Fri. 1. Hans Otto Matthiesen Sønderborg Skyttekreds 2. Mona Rønnow Sønderborg Skyttekreds 3. Gert Jessen Sønderborg Skyttekreds