Når Sønderborg Kommune skal finde topchefer til forvaltningen, bliver opgaven ofte lagt i hænderne på eksterne konsulenter. Det er en dyr løsning, hvilket også har vist sig, da der skulle findes ny skole- og uddannelseschef.
Historien begynder i januar 2024, hvor Birgitte Nørrelund stopper som skole- og uddannelseschef efter knap to år i stillingen. For at finde en afløser kontakter Sønderborg Kommune det københavnske konsulenthus Muusmann, som får til opgave at finde den næste skolechef.
Rekrutteringsprocessen munder ud i, at Simone de Lemos i april 2024 bliver præsenteret som ny skole- og uddannelseschef. Hun tiltræder stillingen den 1. maj samme år.
Ifølge en aktindsigt, som SønderborgNYT har fået fra Sønderborg Kommune, løber regningen fra Muusmanns arbejde for at finde Simone de Lemos op i 164.450 kroner.
På konsulenthusets egen hjemmeside fremgår det blandt andet, at et samarbejde om rekruttering skal sikre, at organisationen finder netop den kandidat, der både har de rette kompetencer og passer ind i organisationen.
Men omkring halvandet år senere sker der igen ændringer på chefgangen.
I oktober 2025 meddeler Sønderborg Kommune, at Simone de Lemos stopper som skole- og uddannelseschef ved udgangen af november. Hun har fået nyt job som social- og handicapchef i Kolding Kommune.
Også her spiller Muusmann en rolle. Konsulenthuset har nemlig fået opgaven med at finde en ny social- og handicapchef til Kolding Kommune. Efter først at have rekrutteret Simone de Lemos til Sønderborg Kommune er det altså også Muusmann, der rekrutterer hende til det nye chefjob i Kolding.
Konsekvensen er, at Sønderborg Kommune igen står uden skole- og uddannelseschef.
Derfor kontakter Sønderborg Kommune endnu en gang Muusmann og beder dem finde en ny chef til området. Mens rekrutteringsprocessen står på, bliver skoleleder på Dybbøl-Skolen, Michael Jacobsen, konstitueret i stillingen som skole- og uddannelseschef.
Det viser sig dog hurtigt, at løsningen allerede findes i Sønderborg Kommunes egne rækker, for kort tid efter præsenteres den nye skolechef.
Valget falder på Michael Jacobsen, som allerede har varetaget jobbet midlertidigt og dermed går fra at være konstitueret til at få stillingen permanent.
Det betyder i praksis, at den endelige løsning bliver en intern rekruttering. Men selv om stillingen ender med at gå til en kandidat fra egne rækker, udløser processen endnu en regning fra konsulenthuset.
Denne gang lyder regningen fra Muusmann på 183.386 kroner, som ud over Muusmanns honorar også omfatter annoncering for omkring 60.000 kroner.
Samlet set har Sønderborg Kommune dermed betalt næsten 350.000 kroner til rekrutteringskonsulenter og annoncering i forbindelse med de to forløb omkring posten som skole- og uddannelseschef inden for blot to år.
SønderborgNYT har forsøgt at få flere oplysninger om det konkrete forløb med at finde en ny skole- og uddannelseschef, og vi har rakt ud til Charlotte Fønss Gjørup, som er direktionsmedlem og har det faglige ansvar for opgaveløsningen inden for blandt andet skoler og SFO.
Men svaret fra direktøren lyder, at Sønderborg Kommune ikke udtaler sig om konkrete rekrutteringsforløb.
”Det gør sig også gældende for samarbejdsrelationer med private virksomheder. Dette gælder både i forhold til valg af eksterne konsulenter og de nærmere omstændigheder omkring rekrutteringsprocesser”, skriver Charlotte Fønss Gjørup i et skriftligt svar.
Hun henholder sig til, at det er en generel praksis, som skal sikre fortrolighed og respekt for både interne processer og eksterne samarbejdspartnere.
”Jeg kan derfor ikke kommentere yderligere på spørgsmål om brugen af Muusmann eller på konkrete forhold omkring rekrutteringsprocessen”, slutter hun.
Sønderborg Kommune oplyser, at der i alt var ni ansøgere til den seneste rekruttering af skole- og uddannelseschef – en stilling, der aflønnes med omkring 990.000 kroner om året.
Lægges pension og fritvalgsordning oveni, er den samlede lønomkostning på 1.070.784 kroner om året.
SønderborgNYT har gennem en række aktindsigter hos blandt andet Sønderborg Kommune forsøgt at få klarhed over, hvor mange penge kommunen bruger på eksterne konsulenter. Trods en lang proces er det dog ikke lykkedes at få et samlet overblik over forbruget – eller om der i de senere år er blevet brugt flere eller færre skattekroner på eksterne konsulenter.
Baggrunden for vores interesse er, at KL, Kommunernes Landsforening, i 2020 indgik en aftale med regeringen om at nedbringe brugen af konsulenter i kommunerne og regionerne med omkring 1,6 milliarder kroner årligt. Ifølge aftalen er det kommunernes ansvar at realisere de aftalte reduktioner.
Men om Sønderborg Kommune har levet op til sin del af aftalen, er det ikke muligt at få svar på – heller ikke via KL eller Finansministeriet.
I de kommende måneder vil SønderborgNYT gennem en række konkrete historier sætte fokus på Sønderborg Kommunes brug af eksterne konsulenter.




















