Sønderborg tog imod IKEA med åbne arme og lange køer

Allerede før åbningstid stod kunderne klar på parkeringspladsen.

Allerede før åbningstid stod kunderne klar på parkeringspladsen.

13. november 2025 Erhverv Skrevet af: Sissel Vinther

Køen strakte sig langt ud på parkeringspladsen, da IKEA torsdag formiddag slog dørene op til den nye butik på Grundtvigs Allé i Sønderborg. Over 100 mennesker ventede på at komme indenfor, og butikschef Andreas Møller lagde ikke skjul på sin begejstring.

“Jeg havde håbet på det, men turde næsten ikke tro det. Det er et større fremmøde end ved de andre åbninger af den slags butikker, jeg har stået for i Esbjerg og Kolding. Jeg er ovenud glad, tilfreds og stolt”, fortæller Andreas Møller, der også stod i spidsen for åbningen af IKEAs Plan & Order Point i de to byer.

Artiklen fortsætter under annoncen

Han mener, at fremmødet viser, at sønderjyderne har ventet på at få en IKEA tættere på.

“Åbningen viser, at folk her i lokalområdet vil bruge os både til tilbehør og planlægning. De sidste par dage har der allerede været henvendelser om større boligprojekter. Vi har bygget butikken ud fra, hvad kunderne her efterspørger – og jeg tror, vi har ramt plet”, siger han til SønderborgNYT.

Den nye butik er en såkaldt Plan & Order Point, hvor kunderne både kan købe mindre boligartikler og få rådgivning om større løsninger som køkken og garderobe.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Jeg håber, at butikken for alvor kan gøre en forskel for kunderne i Sønderjylland. Med vores sortiment og fokus på gode kundeoplevelser kan vi spare dem for den lange køretur – og alle de produkter kan være med til at gøre hverdagen lidt nemmere”, fortæller Andreas Møller.

Vera Højmose og Andreas Grangaard står blandt de mange, der venter på at komme ind.

“Vi er gamle IKEA-kunder og var nysgerrige efter at se, hvordan butikken ser ud. Det er spændende, at de nu åbner i Sønderborg. Det her giver mulighed for at få inspiration i stedet for bare at sidde på nettet. Vi har kørt til Odense mange gange – men nu bliver det noget helt andet”, siger Vera Højmose.

Artiklen fortsætter under annoncen

Da dørene åbnes, bevæger køen sig langsomt fremad.

“Det er helt i top. Slet ikke forventet, at der var så meget. Nu mangler vi bare caféen med kødboller,” lyder det grinende fra Andreas Grangaard.

Inde i butikken er stemningen lige så forventningsfuld som udenfor. Mette Johansson fra Sønderborg er blandt de første kunder, der går på opdagelse mellem udstillingerne.

“Endelig kom der noget for os kvinder – i stedet for kun butikker som Harald Nyborg og Biltema. Jeg er overrasket over, hvor meget der er her, det er mere end butikken i Vejle. Og så er det tæt på, for normalt kører jeg til Aarhus for at komme i IKEA, men nu kan jeg tage varerne med hjem og, hvis det ikke passer, returnere jeg det her – det samme når jeg bestiller online”, siger Mette Johansson.

21. juli 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Nu begynder byggeriet af nyt naturhus til daginstitutioner

21. juli 2026 Politik

Nu går byggeriet af et nyt naturhus til daginstitutioner i gang ved Frydendal på Kær Vestermark. Naturhuset skal danne rammen om et permanent naturtilbud for børn fra Midtbyens Naturbørnehus og Børnehuset Parken, hvor naturen fortsat bliver en central del af hverdagen og læringen. Den nye bygning opføres i tilknytning til Naturvejledernes base ved Frydendal og […]

Læs mere...